Ce riscă firmele care nu au un cont bancar. Când intră în vigoare noua măsură?
Una dintre cele mai sensibile...
În plus, s-a subliniat că oseltamivirul și hidroxiclorochina au fost medicamentele cele mai utilizate la cei care au necesitat spitalizare. Autorii subliniază că, deși coinfecția nu pare a fi mai gravă la pacienți, „importanța acesteia nu poate fi ignorată, în special la persoanele cu risc ridicat și la vârstnici”.
În plus, s-a subliniat că oseltamivirul și hidroxiclorochina au fost medicamentele cele mai utilizate la cei care au necesitat spitalizare. Autorii subliniază că, deși coinfecția nu pare a fi mai gravă la pacienți, „importanța acesteia nu poate fi ignorată, în special la persoanele cu risc ridicat și la vârstnici”.
Rafael Canton, șeful Serviciului de Microbiologie de la Spitalul Universitar Ramón y Cajal, spună că, în afară de complicațiile care pot apărea la nivel respirator din cauza altor comorbidități, ceea ce se îngrijorează atunci când apare o coinfecție precum fluron este „agresivitatea unuia dintre viruşi”.
DEZASTRU. SUA, lovită de valul îmbolnăvirilor: peste un milion în 24 de ore
De altfel, dă asigurări că de la începutul pandemiei au existat pacienți internați cu coronavirus și care aveau o coinfecție cu o bacterie. „Nu este neobișnuit să găsiți un caz de Covid cu pneumonie sceptică, de exemplu”, spune medicul.
Astfel, așa cum se subliniază și în studiile publicate până acum, coexistența coronavirusului și a gripei se traduce la nivel de simptome prin febra, tuse și dificultăți de respirație.
Primul caz de infectare simultană cu gripă şi coronavirus
Primul caz din lume de îmbolnăvire simultană cu coronavirus și gripă a fost înregistrat în Israel. Situaţia a fost descoperită la o femeie însărcinată.
Cazul, numit „Florona”, a fost depistat la una dintre femeile aflate în travaliu, care nu fusese vaccinată. La sosirea la clinica Rabin Medical Center femeia a fost diagnosticată cu gripă și COVID-19. Boala concomitentă, cu doi viruși, a fost confirmată și prin teste repetate, a dezvăluit ziarul Yediot Ahronot.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Una dintre cele mai sensibile...
Economia verde a României...
Luxemburg introduce din 1...
ANAF a descoperit în Prahova o fabrică clandestină de...
Guvernul Japoniei a aprobat un...
Miniștrii de externe ai Uniunii...
Lista completă a celor 28 de...
Pachetul doi de măsuri fiscale...
Mercenarul Horaţiu Potra, considerat unul dintre...
Guvernul a aprobat o hotărâre...
Europa se pregătește pentru un...
Guvernul a aprobat modificarea integrală a anexei...
Controversatul dosar Epstein revine în prim-plan. După...
Artmark lansează începutul...
Pasagerii care se confruntă cu...
Banca elvețiană de investiții UBS Group a revizuit în...
NVIDIA a raportat pentru...
Curs valutar BNR, 20 noiembrie...
2025 a fost un an în care angajatorii au tratat cu...
ANAF deschide acțiune în instanță la Tribunalul Sibiu.
Proiectele de acte normative...
Semiconductorii aprind bursele...
Explicaţii din partea...