FMI avertizează: Ţările trebuie să ia urgent măsuri pentru a fi pregătite pentru următorul şoc

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Fondul Monetar Internațional / Foto: Banca Mondială / Flickr
Fondul Monetar Internațional / Foto: Banca Mondială / Flickr
Joi, Kristalina Georgieva, Directorul General al Fondului Monetar Internațional, a declarat că economia globală a demonstrat o reziliență surprinzătoare în fața creșterii dobânzilor și a șocurilor generate de conflictele din Ucraina și Gaza. Cu toate acestea, ea a subliniat că există multiple motive de îngrijorare, printre care inflația în creștere și nivelul înalt al datoriei guvernamentale, conform informațiilor furnizate de Reuters și AP.

"Inflaţia este în scădere, dar nu a dispărut. În SUA, reversul neaşteptatei creşteri economice solide este că durează mai mult decât s-a estimat scăderea inflaţiei", le-a spus jurnaliştilor Kristalina Georgieva.

Oficialul a avertizat asupra creşterii pe plan global a nivelului datoriei guvernamentale. Acesta a ajuns anul trecut la 93% din PIB, de la 84% din PIB în 2019, înainte de măsurile luate de guverne în pandemie.

De asemenea, şeful FMI a cerut ţărilor să colecteze mai eficient taxele şi să cheltuiască mai eficient banii publici: "Într-o lume în care continuă crizele, ţările trebuie urgent să ia măsuri de rezilienţă fiscală, pentru a fi pregătite pentru următorul şoc".

Marţi, FMI a anunţat că se aşteaptă ca economia mondială să crească anul acesta cu 3,2%, similar cu nivelul din 2023.

PIB-ul global s-a dovedit neaşteptat de solid, dar rămâne slab după standardele istorice: creşterea economiei mondiale a fost în medie de 3,8% din 2000 în 2019. Unul dintre motivele încetinirii creşterii, a explicat Georgieva, este îmbunătăţirea dezamăgitoare a productivităţii. Ţările care nu au găsit metode să îmbine cel mai eficient angajaţii şi tehnologia şi anii de dobânzi scăzute au permis "firmelor care nu sunt competitive să rămână pe linia de plutire'', a declarat oficialul FMI.

În multe ţări, "îmbătrânirea forţei de muncă nu aduce dinamismul" necesar pentru o creştere economică mai rapidă. SUA au fost excepţia în privinţa îmbunătăţirii productivităţii în ultimul an. Comparativ cu Europa, a spus Georgieva, America uşurează aducerea inovaţiilor de către companii pe piaţă şi are costuri mai scăzute cu energia.

Directorul general al FMI a declarat că ţările ar trebui să-şi ajute economiile, reducând birocraţia şi aducând mai multe femei pe piaţa forţei de muncă.

De asemenea, a apreciat Georgieva, China trebuie să ia măsuri pentru stimularea consumului.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Dolari / Foto: Freepik

Dolarul, în picaj, euro susținut de optimismul germanilor

Dolarul a înregistrat o nouă scădere, adâncind...

Tranzacţie. Foto: Pexels.com
Mină de cupru / Foto: Freepik
Cobalt / Foto: Picryl.com
Elon Musk / Foto: Casa Albă / Flickr
Friedrich Merz
Stirile diminetii. Foto: Pexels.com
Contor energie electrică
Producătorii de litiu sunt euforici / Foto: Unsplash
Hală industrială
Donald Trump

Motivul pentru care Trump vrea mineralele rare ale Ucrainei

Donald Trump cere despăgubiri de la Ucraina și un acord...

Alertă de securitate

Exercițiu major de alarmare la nivel național

Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă anunţă că...

Bani, lei / Foto: Agerpres
Foto: pexels.com
foto: pexels.com
Parlamentul de la Budapesta
Avion la sol / FOTO: Freepik
Poluare / FOTO: Freepik
Broker de bursă / Foto: Freepik
Factură energie
foto: pexels.com
Contabilitate / Foto: Freepik
La benzinărie / FOTO: Freepik
foto: pexels.com
Bitcoin / Foto: Freepik

Bitcoin se prăbușește sub 87.000 de dolari. Ce s-a întâmplat

Marți, dolarul a rămas stabil, în timp ce investitorii...

Android / FOTO: Freepik
Google / Foto: Unsplash
Stații de încărcare / FOTO: Freepik
Ședință de Guvern / Foto: gov.ro

pixel