Grâul românesc ajunge din nou în Egipt. România, în topul exportatorilor, alături de Rusia şi Ucraina

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
O combină recoltează grâu / Foto: Freepik
O combină recoltează grâu / Foto: Freepik
Egiptul revine în forță pe piața cerealelor: a achiziționat sute de mii de tone de grâu pentru livrare în iulie și august.

Egiptul, unul dintre cei mai mari importatori de grâu la nivel global, a cumpărat în ultimele săptămâni mai multe sute de mii de tone de grâu, cu livrare programată în lunile iulie și august, potrivit unor surse din piață și traderi citați de Reuters, marți.

Deși volumul exact nu a fost confirmat, toate sursele au indicat cantități ce depășesc câteva sute de mii de tone. Achizițiile de grâu ale Egiptului au scăzut semnificativ în prima jumătate a acestui an, după importurile masive înregistrate în a doua parte a anului 2024.

Potrivit estimărilor oferite de mai multe surse, volumul ar putea varia între: 300.000 și 400.000 de tone (potrivit unui trader), 600.000 de tone, căutate de o companie de stat şi până la 1 milion de tone, dacă se iau în calcul și achizițiile cumpărătorilor privați.

Grâul provine din Rusia, Ucraina și România, spun sursele, iar prețurile negociate s-au situat între 250 și 258 dolari pe tonă (inclusiv costul transportului). Săptămâna trecută, autoritatea egipteană pentru achiziții publice a declarat pentru Reuters că se află în negocieri avansate pentru achiziția a sute de mii de tone de grâu de proveniență europeană, însă nu a menționat țările vizate.

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Banca Europeană de Investiții / Foto: BEI
Acces gratuit la apă potabilă în aeroporturile din România. Ce spune Ministerul Transporturilor - FOTO: Freepik@EyeEm
Se modifică modul de acordare a alocațiilor pentru copii
Angajați
TVA / Foto: Freepik.com
masini de lux - FOTO: Freepik@maxmamchurov
Transportul aerian de mărfuri în România, în creștere cu aproape 10% în primele 9 luni din 2025 - FOTO: Freepik@eaktopapps

Recordul absolut pentru piața românească de artă sacră

O icoană pictată de Nicolae Grigorescu în tinerețe a...

Bursa de la București

Bursa de la București urcă

Bursa de Valori Bucureşti a înregistrat săptămâna aceasta creșteri importante

Covrigi. Foto: Freepik.com

Topul patiseriilor din România. Ce arată cifrele

Luca, Petru și Matei își împart piața patiseriilor.

București
Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik

ANAF. Reguli fiscale dure pentru multinaționale în 2026

Reguli noi, controale extinse și deduceri limitate:...

Tancuri rusești
Bani. Foto: Freepik.com

O primărie a fost amendată cu 70.000 de lei

Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...

Toți români vor avea un cont bancar
Ministerul Finanțelor
Vouchere de vacanță
Sediul Oracle din Austin, Texas
RCA

Ce noi reguli RCA se aplică de la 13 decembrie 2025

O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...

Scoaterea banilor din firmă se complică

Adio împrumuturi între firmă și asociat: ANAF schimbă tot

Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...

Mima Lonea din Petrila
Pană de curent / Foto: Freepik
Dolari și aur / Foto: Freepik
trenuri / Foto: Freepik
Lukoil
Femei la cumpărături cu ocazia sărbătorilor de iarnă / Foto: Freepik

pixel