Astfel, pentru complexele energetice pe cărbune și pentru furnizorii de gaze se va renunța la această taxare. Motivul l-ar constitui cheltuielile prea mari cu certificatele de mediu.
Totul se va lămuri însă joi seara după ultimele discuții ale Guvernului pe această temă.
”Avem avizul Consiliului Concurenței pentru ca cei de la complexele energetice, în special CE Oltenia să nu mai plătească taxa de 2%. Și pentru cei din domeniul gazelor se vor face modificări”, a spus ministrul Anton la Energy Forum, eveniment realizat de DCnews și DCBusiness.
CE Oltenia plătește sume enorme pe certificatele de mediu pe care le cumpără zilnic din cauza reglementărilor UE pe segmentul cărbunelui.
”Plătim 5 milioane de euro pe zi pe aceste certificate de CO2, ne costă mult. Reprezintă aproximativ 42% din cifra de afaceri. Noi asigurăm 25% din energia țării și avem 13.300 de angajați, a spus Sorin Boza director general
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Un nou ordin ANAF a fost...
Lucrările la Magistrala 6 de...
Robyn Denholm, președinta...
ADNOC și OMV fuzionează...
Data de ta martie este una importantă pentru o serie de...
Guma arabică, un ingredient...
Thales depășește așteptările: Profituri în creștere,...
Scăderi pe majoritatea indicilor în prima ședință a...
Ce vrea să discute la Bruxelles...
Euro se apreciază pe fondul...
Nuclearelectrica vine cu detalii.
Grupaj de știri despre ANAF, evoluția euro,...
O tranzacție care ar putea ajunge la 1,5 miliarde de euro.
Curs valutar BNR, 3 martie...
Este vorba despre foarte multe...
Cartelul petrolului a confirmat reluarea treptată a...
O analiză a impactului noilor...
Escaladarea conflictului dintre...
BNR informează că la 28 februarie 2025, rezervele...
Extinderea capacităților de producție pentru a răspunde...
Agenția Națională de...
„Zâna Măseluță nu vine să le...
Perioadă de tranziție de trei ani pentru respectarea...