Proiectul este menit a suplimenta fondurile necesare susţinerii mai multor programe de ajutor de stat. Concret, se propune suplimentarea creditelor bugetare existente cu suma de 300.000.000 lei. Aceste credite bugetare fiind necesare în vederea asigurării plății ajutorului de stat în luna iulie 2024, în baza:
Cererilor de plată depuse de beneficiarii schemelor de ajutor de stat administrate de Direcția Generală Ajutor de Stat;
Deciziilor de plată emise de către administratorii schemelor (FNGCIMM, FGCR și FRC) pentru care Ministerul Finanțelor are calitatea de ordonator principal de credite;
Dispozițiilor de plată a ajutorului de stat pentru compensarea creșterii accizei la motorină emise de către A.R.R. în baza Hotărârii Guvernului. nr. 153/2024.
- implementarea de noi măsuri de ajutor de stat instituite prin Hotărârea Guvernului nr. 153/2024 și Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 18/2024 privind aprobarea schemei de ajutor de stat IMM PLUS, cu modificările ulterioare,
- asigurarea continuității implementării măsurilor de ajutor de stat pentru care Ministerul Finanțelor a aprobat acorduri pentru finanțare în baza Hotărârii Guvernului nr. 332/2014, cu modificările și completările ulterioare și Hotărârii Guvernului nr. 807/2014, cu modificările și completările ulterioare,
- asigurarea plății ajutorului de stat în cadrul schemelor administrate de alte autorități și pentru care Ministerul Finanțelor are calitatea de ordonator principal de credite, respectiv Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 24/2022 privind aprobarea și finanțarea unor programe de garantare în domenii prioritare pentru economia românească, aprobată cu modificări prin Legea nr. 152/2023, cu modificările ulterioare și Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 99/2022 privind aprobarea schemei de ajutor de stat IMM INVEST PLUS și a componentelor acesteia - IMM INVEST ROMÂNIA, AGRO IMM INVEST, IMM PROD, GARANT CONSTRUCT, INNOVATION și RURAL INVEST, cu modificările și completările ulterioare.
Sumele vor fi alocat din Fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului în bugetul Ministerului Finanțelor - Acțiuni Generale la capitolul 80.01 – ”Acțiuni generale, economice si de munca”, Titlul 55 – ”Alte transferuri”, alin. 46 – ”Transferuri către întreprinderi în cadrul schemelor de ajutor de stat”, subcapitolul 01 – ”Acțiuni generale economice și comerciale”, paragraful 12 – ”Ajutoare de stat”.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Guvernul a decis instituirea...
România, prin Compania...
Halftime show-ul de la Super...
Secretarul de stat american...
Valentine’s Day 2026 marchează cea mai scumpă Zi a...
Premierul Ilie Bolojan a...
Guvernul pune pe masa publică...
Patronatul Tinerilor Întreprinzători din România (PTIR)...
Leul a încheiat săptămâna aproape neschimbat în raport...
Grupul TUI, unul dintre liderii...
Autoritatea de Supraveghere...
Creșterea economică modestă a...
Piața auto din România a...
România susține eliminarea...
Kathy Ruemmler, unul dintre cei...
Statul își extinde arsenalul de...
Ministerul Transporturilor a...
Piața gazelor din România intră într-o zonă de risc...
O Uniune Europeană mai rapida şi mai eficienta: liderii...
Guvernul a adoptat o ordonanță...
Finanțele au împrumutat 1,59...