Jeff Bezos: Mai devreme sau mai târziu, Amazon va da faliment!

Autor: Ecaterina Dumitrescu
Data actualizării:
Data publicării:
Cu câteva zile înainte ca gigantul comerțului online, grupul american Amazon, să anunțe deschiderea noilor sale sedii, șeful companiei, Jeff Bezos, s-a întălnit cu echipa sa de lucru. Cu acest prilej, el a anticipat că, mai devreme sau mai târziu, Amazon va intra în faliment, relatează CNBC.

Reuniunea s-a desfășurat joia trecută, la Siattle. Întrebat, de unul dintre colabotori ce a învățat din recentul faliment al firmei Sears, dar și a altor mari retaileri, Bezos a declarat că, pentru moment, Amazon nu este atât de mare încât să fie doborât de concurență.

”Dar pot să anticipez că, la un moment dat, acest lucru se va întâmpla. Amazon va da faliment. Dacă vă uitați la marile companii, veți observa că durata lor de viață este de 30 de ani, poate un pic mai mult. Nicidecum 100 de ani și mai mult”.

Totuși, a continuat omul de afaceri, angajații Amazon pot amâna ”moartea” companiei. În acest scop, nu trebuie decât să se concentreze pe clienți. ”Dacă vom începem să ne focusăm pe noi și nu pe clienții noștri, va fi începutul sfârșitului. Trebuie să amânăm cât mai mult posibil acea zi”, a spus Bezos.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

inchirieri - FOTO: Freepik@mrkaka1102
Rubin / Foto: Gemfields
Ce este portofelul european de identitate digitală. Când intră în vigoare şi cum se foloseşte
firme - FOTO: Freepik@Flowo
Industria apărării este în plin boom economic / Foto: NATO
Decizia vine în sprijinul celor cu credite ipotecare
Freepik.com
intarzieri - FOTO: Freepik
Lingouri de argint
Tren deraiat / Foto: Replica Online

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman 

Bursa de Valori București
Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
București / Foto: Oana Pavelescu
Curs valutar / Foto: Arhivă
Cisco
FMI
Euro / FOTO: Freepik
ROBOR mai doboară un record
O măsură de stimulare a creșterii
Dacia a vândut mai puțin în Europa
Reactorul stellarator Wendelstein 7-X
Port comercial / Foto: Freepik
Tesla
Curtea de Conturi

pixel