Jurnalistul Martin Bashir și-a cerut scuze față de William și Harry

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Prințesa Diana, în timpul interviului cu Martin Bashir
Prințesa Diana, în timpul interviului cu Martin Bashir
Jurnalistul Martin Bashir, acuzat că a folosit metode "înşelătoare" pentru a o convinge pe Lady Diana să acorde un interviu în 1995 televiziunii britanice BBC, şi-a cerut scuze duminică prinţilor William şi Harry, însă a afirmat că este "nerezonabil" să se facă o legătură între faptele sale şi moartea mamei lor, relatează AFP.

La mai bine de 25 de ani după interviul exploziv cu Lady Di, un raport independent publicat joi a denunţat metodele "înşelătoare" folosite de jurnalistul Martin Bashi, în prezent în vârstă de 58 de ani, pentru a-l obţine, determinând BBC să-şi ceară scuze.

Difuzat în emisiunea "Panorama" în 1995 în faţa a 23 de milioane de persoane, interviul a propulsat cariera lui Martin Bashir şi a avut efectul unei bombe.

Prinţesa Diana a afirmat în interviu că existau ''trei persoane'' în căsătoria ei - referire la relaţia pe care prinţul Charles o avea cu Camilla Parker Bowles - şi a recunoscut că ea însăşi a avut o aventură.

Fratele Dianei, Charles Spencer, a susţinut că Martin Bashir îi prezentase extrase de cont - care s-au dovedit a fi false - dovedind că serviciile de securitate plăteau două persoane la Curtea regală pentru a o spiona pe sora sa. Acesta este ceea ce l-a determinat, potrivit lui, să-l prezinte pe jurnalist prinţesei Diana.

Citește și: Harry, în pragul alcoolismului și aproape de a lua droguri. Noi mărturisiri tulburătoare ale ducelui de Sussex

Martin Bashir, intervievat de The Sunday Times, a afirmat că îi pare sincer rău faţă de fiii prinţesei, Harry şi William. "Nu am vrut niciodată să îi fac rău Dianei în vreun fel şi nu cred că am făcut-o", a declarat el pentru ziar.

Potrivit lui William, interviul a contribuit la deteriorarea şi mai mult a relaţiei dintre părinţii lui şi "a alimentat temerile, paranoia şi singurătatea din ultimii ani" din viaţa Dianei.

La rândul său, Harry a făcut o legătură între moartea mamei sale şi "efectul pe care îl antrenează această cultură a exploatării şi a practicilor lipsite de etică".

Prinţesa Diana a murit într-un accident de maşină la Paris în 1997, la vârsta de 36 de ani, în timp ce era urmărită de paparazzi.

"Nu cred că pot fi tras la răspundere pentru multe dintre lucrurile care se petreceau în viaţa ei şi pentru problemele complexe din jurul acelor decizii", a mai spus Bashir. "Cred că a sugera că sunt personal responsabil este nerezonabil şi nedrept", a afirmat jurnalistul britanic.„

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Banca Europeană de Investiții / Foto: BEI
RO e-Transport

Ghid RO e-Transport, actualizat: reguli, termene și amenzi

Ghidul oficial pentru utilizarea sistemului RO...

Donald Trump
Transelectrica
Muncitori pe șantier / Foto: Unsplash
Asigurări / Foto: Freepik
Tractorist / Foto: Freepik
Traian Preoteasa
Venituri neimpozabile
Ministerul Finanțelor
Dolari și aur / Foto: Freepik
 Foto: Pexels.com
Bursa de Valori București
Industrie / Sursa: Freepik.com

Economia gâfâie. Scădere a cifrei de afaceri din industrie

Afacerile din industrie au scăzut, la nivelul primelor...

Foto: Freepik.com
Mihai Daraban
Oțelărie
Freepik.com

Banca Națională a Elveției taie dobânda la zero

Banca Națională a Elveției reduce dobânda de politică...

site fals ANAF SPV
Agenție BRD
https://ritter.ro/
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Birou / sursa foto: Freepik.com

Valul restructurărilor. O mare companie anunţă concedieri

Microsoft pregătește concedieri masive în contextul...


pixel