Alin Burcea (ANAT): Pe noi, cei din turism, măsurile luate de Guvern ne pun la pământ
Creşterea cotei generale de...
Gradația de merit se acordă prin concurs și aduce după sine o majorare cu 25% a salariilor profesorilor.
Acest spor va fi acordat, în 2020, începând din luna septembrie, iar la concurs nu se mai pot înscrie cadrele didactice care se pensionează, chiar dacă își continua activitatea în învățământ.
Metodologia de acordare
Concursurile vor fi organizate de inspectoratele școlare, pe baza fișelor de evaluare întocmite separat, pentru fiecare categorie din cadrul învățământului – educatori, învățători, profesori, maiștri-instructori, cadre didactice din învățământul vocational, din cel special, personal auxiliar, etc. Criteriile de acordare a gradației de merit sunt diferite, pentru fiecare din aceste categorii.
Art. 6 – (4) Fişele de (auto)evaluare pentru celelalte discipline/domenii se elaborează de către inspectoratele şcolare, cu consultarea organizaţiilor sindicale afiliate federaţiilor sindicale reprezentative la nivel de sector de activitate învăţământ preuniversitar semnatare ale contractului colectiv de muncă unic la nivel de sector de activitate învățământ preuniversitar, cu respectarea criteriilor generale și a subcriteriilor din fișele sintetice de (auto)evalua reprezentate în anexele nr. 6 –8, precum şi a recomandărilor din prezenta metodologie.
Acești angajați vor primi 6 salarii la pensionare. Despre ce este vorba
(5) Pentru personalul didactic de predare și de conducere, îndrumare şi control, criteriile generale pe care candidatul trebuie să le îndeplinească sunt:
1. Criteriul activităţilor complexe cu valoare instructiv-educativă.
2. Criteriul privind performanţe deosebite în inovarea didactică/management educațional.
3. Criteriul privind activităţile extracurriculare şi implicarea în proiecte (inclusiv proiecte cu finanţare europeană nerambursabilă: Erasmus+, POSDRU, POCU, transfrontaliere, Banca Mondială şi altele similare)/programe de formareprofesională.
4. Criteriul privind contribuţia la dezvoltarea instituţională.
Gradația de merit se acordă pe o perioadă de 5 ani.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Creşterea cotei generale de...
Premierul Ilie Bolojan a...
Bursa de Valori Bucureşti (BVB)...
România se pregătește pentru un...
Joi, de la ora 12.00, în...
Achizițiile publice și...
Prețul cuprului urcă la un...
Banca britanică HSBC a revizuit...
Aproape 40% dintre angajații...
Ministerul Finanțelor lansează...
Creşterea taxelor fără o...
Criza e reală, cifrele nu mai...
Curs valutar BNR, 2 iulie 2025.
Protest spontan al angajaţilor Consiliului Concurenţei,...
Românii au cheltuit anul trecut...
ANAF a transmis o informare...
Asociaţia Română a Magazinelor...
Bursa de la Bucureşti a deschis...
Bugetarii ar trebui să...
Cifre oficiale de la INS...
Guvernul se află în criză de...