Ce le transmite Guvernul românilor îngenuncheaţi de scumpiri

Autor: Mihai Ciobanu
Data publicării:
Purtătorul de cuvânt al Guvernului a fost întrebat care este mesajul Guvernului pentru oamenii care plătesc scumpirile. 

Răspunsul acestuia este, însă, departe de a fi lămuritor pentru milioanele de români care abia mai reuşesc să îşi cumpere alimentele de bază după ce preţurile au crescut chiar şi de câteva ori la anumite categorii de produse.

Guvernul României a intervenit în ultimele luni substanțial pentru a gestiona de fiecare dată efectele crizelor, spune purtătorul de cuvânt Dan Cărbunaru, întrebat ce le transmite Executivul românilor care plătesc ultimele scumpiri.

În condițiile în care preţurile de consum în aprilie au crescut cu 3,7%, iar rata inflaţiei a urcat la 13,8 %, dar având în vedere și că românii plătesc rate la credite tot mai mari, Cărbunaru a fost întrebat, miercuri seară, care este mesajul Guvernului pentru oamenii care plătesc aceste scumpiri.

Citeşte şi: Ajutoare de urgență pentru familii și persoane singure cu probleme. Cine primeşte banii

„Guvernul României a intervenit în ultimele luni substanțial pentru a gestiona de fiecare dată efectele crizelor care s-au succedat și care s-au răsfrânt în economie, având grijă să se manifeste echilibrat atât în sprijinul mediului privat - în zona care produce valoare adăugată -, dar și în zona serviciilor publice furnizate de statul român și bineînțeles sprijinind în special românii din categoriile vulnerabile”, a răspuns purtătorul de cuvânt al Guvernului.

Potrivit acestuia, fiecare dintre situațiile care apar pe parcurs sunt analizate punctual și, „de îndată ce consultările pe care Guvernul le realizează în domeniile respective cu toți cei implicați conduc la un rezultat, vor veni măsurile aferente fiecărei situații”.

Cărbunaru susține că este o preocupare a Guvernului să intervină, a făcut asta de fiecare dată și va continua să o facă, transmite Mediafax.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa de pe Wall Street / FOTO: Freepik
Declaratia 100
Foto:Freepik.com
Strângere de mână / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com
Notificare telefon

Eset, avertizare pentru cei care au cont pe Spotify

Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...

Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Papa Francisc

Papa Francisc a murit

A încetat din viaţă Papa Francisc.

Foto: Freepik.com
Kristalina Georgieva / Foto: FMI / Flickr

Scădere uşoară a numărului de firme dizolvate

Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...

Foto: Freepik.com
Sondă / FOTO: Freepik

Producţia de ţiţei a României scade, importurile cresc

Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...

Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook
Sol

Ucraina rămâne fără gaze. Rezervele sunt pe sfârşite

Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...

Razboiul comercial SUA-China / Foto: Freepik
Nissan / FOTO: Unsplash
Foto: Freepik.com
Boeing 737 Max / FOTO: Unsplash
Protest masiv în New York împotriva lui Donald Trump și Elon Musk
Vânzător stradal într-o localitate din California / Foto: Dave Parker / Flickr
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Gândim alte planuri / FOTO: Freepik

Bancherii, obligați să-și pună mintea la contribuție

În noile condiții generate de războiul tarifelor,...

Bursa de la Tokyo / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr

Cine mai are încredere în dolar?

Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...

Mină de cupru

10 mega-mine care țin planeta în priză: cine dă cupru lumii?

Cererea globală de cupru explodează: investiții de peste...

Foto: Freepik.com

pixel