De ce nu a reușit Ahold Delhaize să preia Carrefour
Grupul olandez Ahold Delhaize, unul dintre cei mai mari...
Nicușor Dan, președintele ales al României, a declarat sâmbătă dimineață că marți, 27 mai, va începe negocierile oficiale cu partidele politice pentru formarea unui nou guvern. Anunțul a fost făcut imediat după discursul susținut la Congresul Studenților din România, unde le-a mulțumit tinerilor pentru prezența masivă la vot în turul al doilea al alegerilor prezidențiale.
Educația, prima temă de pe agenda mandatului
În fața unei săli pline de studenți, Nicușor Dan a identificat sistemul de învățământ drept „prima problemă care trebuie rezolvată” în România. Președintele ales a lansat o invitație deschisă către tineri și societatea civilă de a participa la o amplă dezbatere publică privind reforma educației. Obiectivul declarat este acela de a strânge toate opiniile relevante și de a construi o viziune comună, realistă și coerentă pentru viitorul învățământului românesc.
„Reforma educației nu poate fi dictată de sus. Trebuie să vină dintr-o consultare largă, care să includă vocile celor mai interesați: elevii, studenții, profesorii și părinții”, a declarat Nicușor Dan în discursul său.
Apel către tineri: „Haideți să construim o societate în care să vreți să trăiți”
Liderul independent a mai subliniat că este nevoie de o discuție profundă despre valorile și direcția în care merge societatea românească. El a făcut apel la implicarea tinerilor în viața publică și în proiectul național pe care urmează să-l conducă, precizând că dorește să construiască o Românie în care „fiecare dintre tinerii care studiază în ţară sau în străinătate să dorească să trăiască”.
Discursul a fost primit cu aplauze de participanți, iar mesajul său a fost văzut ca un semnal clar că mandatul său va pune accent pe dialog și pe reconstrucția încrederii între instituțiile statului și noile generații.
Negocieri cu partidele, de marți
Conform declarațiilor sale, președintele ales va începe marți consultările cu liderii partidelor parlamentare pentru a forma o nouă majoritate guvernamentală. Deși nu a oferit detalii privind preferințele sale pentru componența viitorului executiv, mesajul transmis a fost că va căuta „o formulă stabilă, competentă și deschisă către prioritățile reale ale societății”.
Alegerile prezidențiale câștigate de Nicușor Dan au fost marcate de o participare ridicată în rândul tinerilor, mai ales în mediul universitar, iar noul președinte pare să fi înțeles importanța acestui electorat. Rămâne de văzut cum se va reflecta această deschidere către tineri în componența și programul guvernului pe care urmează să-l susțină.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Grupul olandez Ahold Delhaize, unul dintre cei mai mari...
Ministrul adjunct al...
Uniunea Europeană analizează posibilitatea de a elimina...
Președintele ales a vorbit la...
Salina Praid, una dintre cele...
Data de 26 mai 2025 inclusiv,...
Numărul cetățenilor americani...
În urmă cu doar câteva luni,...
Numărul înmatriculărilor de...
Ministerul Educaţiei şi...
Mercedes lansează cea mai...
Se cere eliminarea impozitului...
Bursa de Valori București...
Universitatea Harvard a...
Pentru prima dată, celebrul...
Piețele americane au deschis...
Cătălin Leonte, directorul...
Guvernul a oficializat noile...
Gazoductul Tuzla - Podişor,...
Alexandru Petrescu,...
Harvard dă în judecată...
Administrația Fondului pentru...
Directoratul Național de...
Moneda naţională s-a apreciat,...
Acțiunile europene urcă,...