Ninsoarea dă peste cap activitatea aeroporturilor bucureștene

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Se înregistrează întârzieri
Se înregistrează întârzieri
Cursele aeriene care pleacă de pe aeroporturile bucureştene pot înregistra întârzieri de până la 30 de minute din cauza degivrărilor, a anunţat, marţi dimineaţa, Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti (CNAB). 

"Operarea este normală pe aeroporturile Henri Coandă şi Aurel Vlaicu, dar în condiţii de ninsoare. Sunt întârzieri minime (sub 30 minute) la unele curse, ca urmare a operaţiunilor de degivrare. Suprafaţa de mişcare este curată, dar se intervine constant pe piste, platforme şi căi rulare pentru îndepărtarea zăpezii", spun reprezentanţii companiei.

Potrivit Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM), 27 de judeţele se află sub o atenţionare Cod galben de viscol până miercuri seara, iar la nivelul întregii ţări este în vigoare o informare de vreme rea, cu intensificări ale vântului ce vor avea viteze la rafală de 45 - 55 km/h accentuând senzaţia de rece.

Informare de vreme rea

Judeţe vizate de Codul galben sunt: Satu Mare, Maramureş, Botoşani, Suceava, Neamţ, Mureş, Harghita, Bacău, Braşov, Covasna, Vrancea, Buzău, Prahova, Dâmboviţa, Argeş, Sibiu, Vâlcea, Alba, Hunedoara, Gorj, Mehedinţi, Caraş-Severin, Arad, Bihor, Sălaj, Cluj şi Timiş.

Citește și Condițiile meteo au dus la întârzieri de 50 de minute pe Otopeni și Băneasa

Pe de altă parte, în perioada 14 ianuarie, ora 14:00 - 16 ianuarie, ora 20:00, va fi în vigoare o informare de vreme rea, valabilă la nivelul întregi ţări. Astfel, în majoritatea regiunilor, local şi temporar vor fi intensificări ale vântului, în general cu viteze la rafală de 45 - 55 km/h accentuând senzaţia de rece, iar izolat şi trecător, în special în Transilvania şi Moldova, zăpada va fi spulberată.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Grafic bursă / FOTO: Freepik

Rulaj de aproape 13,67 milioane de euro la BVB

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a încheiat sesiunea de...

Oameni pe stradă / FOTO: Freepik
Termificare / Foto: Freepik
Comisarul european Valdis Dombrovskis / FOTO: Wikipedia

UE vrea „mai multă claritate” privind dorințele americane

În același timp, Uniunea Europeană nu intenționează să...

Lingouri de aur / sursa foto: Freepik.com
Mașini / FOTO: Freepik
Calcule / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com
Medicamente / FOTO: Freepik
Lingouri de aur
Donald Trump și Jerome Powell / Foto: Casa Albă / Flickr
Semiconductori. Foto: Pexels.com

Semiconductori: Cui vând grupurile europene?

Când investești într-o companie, este esențial să...

Carte electronică de indentitate
Elvira Nabiullina, guvernatorul Băncii Centrale a Rusiei / Foto: kremlin.ru
Impozite și taxe / Foto: Freepik
Tractor pe câmp / FOTO: Freepik
Foto:Freepik.com
Bombardierul B-21 / FOTO: Wikipedia
REMAT
Bani
Câmp petrolier / FOTO: Freepik
Inspectori vamali / Foto: Autoritatea Vamală Română
Foto: Freepik.com
Datele INS arată declinul: populația consumă mai puține servicii
Neversea
Google
Foto: Freepik.com
Ilustrație: Oana Pavelescu
Noi finanțări pentru digitalizare

pixel