Nou record pe piaţa licitaţiilor. Tranzacţie de 922 de milioane de dolari, la New York

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Foto: Pexels.com
Foto: Pexels.com
Colecţia Macklowe a fost vândută cu un preţ record la New York.

Dinamica piaţă a licitaţiilor de artă de la New York a stabilit un nou record, revendicat de casa Sotheby's, care a vândut cu 922 de milioane de dolari reputata colecţie Macklowe în două sesiuni, organizate în noiembrie 2021 şi luni seară, informează AFP.

Casa Sotheby's, care şi-a mutat sediul general de la Londra la New York şi care aparţine din 2019 magnatului franco-israelian din domeniul telecomunicaţiilor Patrick Drahi, a dominat sezonul licitaţiilor de toamnă în luna noiembrie a anului trecut, obţinând încasări totale de 676,1 milioane de dolari într-o singură seară, când a vândut primul lot de 35 de opere de artă din colecţia Macklowe.

Citeşte şi: Maşina cumpărată de Nicolae Ceauşescu pentru Zoia, scoasă la licitaţie cu un preț de pornire de doar 500 de euro

Luni seară, celelalte 30 de obiecte din colecţia Macklowe au fost vândute în doar 90 de minute cu suma de 246,1 milioane de dolari. Cu un total de 922,2 milioane de dolari, aceasta este "cea mai scumpă colecţie de artă vândută vreodată la licitaţie", au transmis reprezentanţii casei Sotheby's.

Colecţia Macklowe a fost vândută în două sesiuni în urma divorţului fostului cuplu format din Harry Macklowe, un promotor imobiliar, şi Linda Burg, care lucrează ca administrator onorific la Metropolitan Museum of Art (Met) din New York.

Printre cele mai apreciate opere de artă vândute luni seară s-au aflat un tablou din seria "Untitled" de Mark Rothko, vândut cu 48 de milioane de dolari, "Seestuck" de Gerhard Richter, tranzacţionat cu 30,2 milioane de dolari, şi lucrarea "Self Portrait" de Andy Warhol, vândută cu 18,7 milioane de dolari, a precizat casa Sotheby's.

În noiembrie, "Le Nez" de Alberto Giacometti, impresionantul bronz suspendat la care sculptorul a început să lucreze în 1947, a fost vândut cu 78,4 milioane de dolari, tabloul "No 7" al pictorului minimalist Mark Rothko a fost vândut cu 82,4 milioane de dolari, iar "Number 17, 1951", de Jackson Pollock, a fost cumpărat cu 61,1 milioane de dolari.



Piaţa obiectelor de artă traversează o perioadă foarte bună la New York



Sezonul licitaţiilor de primăvară a început pe 9 mai cu o vânzare organizată de casa concurentă, Christie's (deţinută de miliardarul francez Francois Pinault), care a vândut un portret al actriţei Marilyn Monroe, intitulat "Shot Sage Blue Marilyn" şi realizat de Andy Warhol, cu suma de 195 de milioane de dolari.

Acea lucrare a devenit astfel cea mai scumpă operă de artă din secolul al XX-lea vândută vreodată la o licitaţie publică.

Joi seară, casa Christie's a vândut cu 831 de milioane de dolari mai multe opere de artă, inclusiv sculptura în bronz "Petite danseuse de quatorze ans", de Edgar Degas, care şi-a găsit cumpărător contra sumei de 41,6 milioane de dolari - cel mai mare preţ obţinut de o lucrare a artistului francez.

De asemenea, "Raptor", scheletul unui dinozaur Deinonychus artirrhopus, alcătuit din 126 de oase fosilizate şi având o lungime de peste trei metri, a fost adjudecat cu 12,4 milioane de dolari.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Horațiu Potra / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
O persoană completează un formular / Foto: Freepik
Plan cadastral / Foto: Freepik
Napolact
Bogdan Chiritoiu / Foto: Oana Pavelescu
Fusion for Energy (F4E) și centru de cercetare CERN au semnat un acord strategic
Alexandru Nazare
Despădurire / Foto: Freepik
Inflația golește buzunarele românilor / Ilustrație DCBusiness
Dealerii Dacia vor promova noul logo al mărcii de la începutul anului viitor, iar primele mașini care vor primi noua emblemă vor apărea pe străzi din a doua jumătate a anului 2022. 
Bursa de Valori București
Inflatie. Foto: Pexels.com
Documente. Freepik.com
Plata POS. Freepik.com
Unul dintre sediile băncii Unicredit / FOTO: Unsplash

UniCredit, blocată la Roma dar în plin avânt financiar

Grupul bancar UniCredit nu va mai încerca să încheie...

Raiffeisen / Foto: Salech Hcelas

Două bănci occidentale fac profituri record în Rusia

După declanșarea invaziei rusești în Ucraina, statele...

Nimic nu stimulează optimismul investitorilor
Internet. Freepik.com

Rusia anunţă că îşi face propriul Starlink, pe modelul lui Elon Musk

Rusia anunţă că va avea propria reţea de internet prin...

Dmitri Peskov, umbra președintelui rus
BMW electric
TikTok. Freepik.com
Robert Redford

Ce avere a lăsat în urmă Robert Redford după moartea sa

Robert Redford, actorul și regizorul american care a...

Benzinarie / Foto: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Bolojan, mesaj de ultimă oră despre tăieri și cheltuieli

Premierul Ilie Bolojan a exclus o nouă creștere a TVA și...

NUntă / Foto: Freepik

Șeful ANAF, precizări despre taxarea darului de nuntă

Șeful ANAF a venit cu precizări după ce în spațiul...

Bani
Labubu

pixel