Număr uluitor de adrese de mail sparte. Află dacă ești printre victime

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Adresele au fost postate pe un forum utilizat de hackeri
Adresele au fost postate pe un forum utilizat de hackeri
O breșă majoră de securitate a conturilor de mail din întreaga lume a fost semnalată de un exert de securitate care a descoperit că nu mai puțin 773 de milioane de adrese de mail și peste 21,2 milioane de parole au fost publicate pe un serviciu de file-sharing, utilizat de hackeri, transmite blogul din România al producătorului de soluții de securitate Eset.

Avertizarea a venit din partea expertului în securitate Troy Hunt, deţinătorul site-ului Have I been Pwned (HIBP). Hunt, care prin intermediului site-ului pe care îl are, le permite oamenilor să verifice şi să primească alerte în cazul în care oricare dintre conturile lor online a fost compromis în urma unei scurgeri de date, susţine că breşa botezată Collection #1 constă în publicarea unei baze masive de date pe serviciul de file-sharing MEGA şi pe un "forum popular de hacking", şi care conţine scurgeri masive de date individuale.

"Acesta compilează mai mult de 12.000 de fişiere cu o dimensiune totală de 87 de gigabytes. Collection #1 conţine un set de adrese de e-mail şi parole cu un total de 2.692.818.238 rânduri. Datele provin din mai multe scurgeri de date individuale, adică mii de surse diferite", precizează expertul.

Potrivit sursei citate, "ca parte a procesului de triere, 1.160.253.228 de combinaţii unice de adrese de e-mail şi parole au fost reduse la 772.904.991 adrese de e-mail unice", împreună cu peste 21,2 milioane de parole unice disponibile sub formă de text simplu.

Citește și:

Cele mai proaste și uzitate parole pe Internet

Blogul Eset citează informaţiile conform cărora aproximativ 140 de milioane de conturi de e-mail şi 10,6 milioane de parole nu fuseseră expuse în scurgeri de date anterioare. "Pe scurt, dacă aţi fost victima acestei scurgeri de date, una sau mai multe parole pe care le-aţi utilizat anterior sunt expuse acum public", notează Troy Hunt.

În acest context, specialiştii Eset recomandă utilizatorilor de internet să verifice cu ajutorul site-ului HIBP dacă vreunul dintre conturile de e-mail deţinute sau alt cont asociat cu e-mailul respectiv, a fost implicat în această scurgere de date. Dacă se confirmă o compromitere, este necesară schimbarea parolei, chiar cu ajutorul unui manager de parole.

Eset a fost fondată în anul 1992, în Bratislava (Slovacia), şi se situează în topul companiilor care oferă servicii de detecţie şi analiză a conţinutul malware, fiind prezentă în peste 180 de ţări.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Contor electric
Este o veste bună pentru cele doua banci
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup
Donald Trump / FOTO: Wikipedia

Air Force One: Donald Trump "nu este mulțumit" de Boeing

Termenele de livrare care ar putea determina...

Elon Musk

Trei scenarii pentru Elon Musk: Un exercițiu de imaginație

Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...

007 / FOTO: Wikipedia
Completare document / FOTO: Freepik
Fermieri
santorini - FOTO: Freepik@saralaphotography94

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini....

Satelit / FOTO: Freepik
slow shopping - FOTO: Freepik
Știrile dimineții / Foto: Freepik

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

O selecție a celor semnificative informații ale zilei...

Construirea Zidului Berlinului, 1961 / Foto: Arhiva Națională a Germaniei
Litoralul românesc
Recoltarea ceții
Foxconn
Donald Trump / Foto: Casa Albă

Tarife, dobânzi, criptomonede, pariul pe Trump se clatină

La o lună după începutul celui de-al doilea mandat al...

Are cineva nevoie de un cutit de 150.000 de dolari? VIDEO

Un cuțit de 150.000 de dolari ar putea părea pentru unii...

Bursa de Valori București
Oameni pe stradă
Bani

Leul încheie săptămâna impunându-se în fața dolarului

BNR a anunțat cotațiile valutare pentru vineri, 21...

Energie regenerabilă / Sursa: Freepik.com

Burduja: România are nevoie de energie sigură, accesibilă

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a vorbit despre...


pixel