Prețul petrolului a doborât RECORDUL din 2020. Ce spun analiștii

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Prețul contractului futures cu livrare în luna aprilie pentru țițeiul marca Brent la bursa din Londra ICE a crescut marți dimineață la 66,69 dolari/baril, arată datele platformei de tranzacționare. Cotațiile de petrol au depășit 66 de dolari/baril pentru prima dată de la 20 ianuarie 2020.

În ceea ce privește petrolul american WTI, el a fost cotat la 62,56 dolari/baril la contractele futures cu livrare în aprilie. La maxim, prețul a ajuns la 62,99 dolari pe baril.

În februarie, prețurile petrolului au revenit la nivelurile dinaintea pandemiei. O creștere provocată, printre altele, și de iarna anormal de geroasă înregistrată în Texas, cel mai mare stat producător de petrol al SUA.

Citește și Prețul cuprului a luat-o razna! Așa ceva nu a mai fost din 2011

Temperaturile deosebit de coborâte au antrenat închiderea a numeroase sonde. În plus, prețurile au fost afectate de optimismul legat de redresarea economică globală grație lansării programului de vaccinare împotriva coronavirusului.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Leonardo Badea, prim-viceguvernator BNR
ANAF
Grecia

Atenţionare de călătorie: Risc ridicat de incendii în Grecia

Avertizare pentru cei care şi-au programat călătorii în...

Dolari / FOTO: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Programele AFM se suspendă
Adrian Negrescu
Guvernul are buzunarele goale / Ilustrație: DCBusiness
S-au schimbat regulile achizițiilor publice
London Metal Exchange
Lingouri de aur
Banca Națională a Poloniei
Oameni pe strada / Foto: Freepik
Ministerul Finanțelor
Florin Jianu
Bani. Freepik.com
Proiect / Foto: Freepik
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness

Protest spontan la Consiliul Concurenţei

Protest spontan al angajaţilor Consiliului Concurenţei,...

Freepik.com
Miniștrii cabinetului Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Cumpărături online / FOTO: Freepik
BVB
Birou. Freepik.com
Foto: Pexels.com

pixel