Producția de gaze în scădere, importurile în creștere

Autor: Monika Baciu
Data actualizării:
Data publicării:
Flacără la aragaz / Foto: Freepik
Flacără la aragaz / Foto: Freepik
Importurile de gaze naturale au crescut cu 61% în primele cinci luni din 2025, în timp ce producția internă a continuat să scadă. România devine tot mai dependentă de sursele externe de energie, în ciuda estimărilor optimiste privind redresarea producției până în 2027.

Producția de gaze naturale utilizabile din România a ajuns, în perioada ianuarie-mai 2025, la 3,151 milioane tone echivalent petrol (tep), potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică (INS). Volumul este cu 54.500 tep mai mic față de aceeași perioadă a anului trecut, ceea ce reprezintă o scădere de 1,7%.

Această evoluție vine în contextul în care România continuă tranziția către diversificarea surselor de energie, însă încă depinde de producția internă pentru o mare parte din necesarul de gaze, transmite Agerpres.

Importurile au crescut semnificativ: plus 61%

Pe de altă parte, importurile de gaze naturale au crescut semnificativ în primele cinci luni ale anului. Astfel, România a importat 1,066 milioane tep de gaze, în creștere cu 403.700 tep față de aceeași perioadă din 2024, ceea ce reprezintă un avans de 61%.

Această creștere poate fi pusă pe seama scăderii producției interne și a cererii interne mai ridicate în anumite sectoare, dar și a contextului internațional al prețurilor și contractelor de aprovizionare.

Prognoze optimiste pentru producția internă până în 2027

Potrivit Comisiei Naționale de Strategie și Prognoză (CNSP), producția de gaze naturale din România este așteptată să urmeze un trend crescător până în 2027, cu un ritm mediu anual estimat la 1,7%.

Conform celei mai recente Prognoze a echilibrului energetic:

- Pentru 2025 este estimată o producție totală de 7,79 milioane tep, în creștere cu 1,5% față de 2024.

- Pentru 2026, CNSP estimează o producție de 7,907 milioane tep (plus 1,5%).

- Pentru 2027, este prognozată o creștere mai accelerată, până la 8,176 milioane tep (plus 3,4%).

Aceste creșteri sunt puse pe seama intrării în exploatare a unor noi capacități de producție, cel mai probabil în zona offshore a Mării Negre.

Se preconizează reducerea treptată a importurilor

Pe măsură ce producția internă se va consolida, estimările CNSP arată o tendință de scădere a importurilor de gaze naturale. Astfel:

- Pentru 2025 sunt estimate importuri de 2,211 milioane tep, în scădere cu 7,6% față de 2024.

- Pentru 2026, importurile ar urma să scadă la 2,150 milioane tep (-2,7%).

- Pentru 2027, reducerea estimată este de 6%, până la 2,022 milioane tep.

Această evoluție reflectă atât creșterea capacităților interne, cât și intenția de a menține tranzitul regional al gazelor către piețele externe.


România rămâne dependentă de gaze, dar își consolidează autonomia

În pofida creșterii importurilor în 2025, prognozele arată o direcție pozitivă pentru securitatea energetică a României pe termen mediu. Consolidarea producției interne și scăderea progresivă a importurilor reprezintă pași importanți în direcția reducerii dependenței energetice și alinierii la obiectivele strategice ale Uniunii Europene privind reziliența energetică.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Vânzare online / Foto: Freepik
Investiții / Foto: Freepik
Documente
Delegațiile din Ucraina și SUA
REMAT
Atacurile cibernetice au devenit normă în spațiul digital din România
Fermieri / Foto: Freepik

25 de milioane de euro sprijin pentru fermierii români

Fermierii români vor beneficia de un sprijin financiar...

Dronă militară / Foto: Freepik
Uzină auto / Foto: Flickr
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Supermarket. Freepik.com
Factura. Freepik.com
Taxe / Foto: DCBusiness
Industrie. Foto: Pexels.com
Banca Națională a României

BNR: ROBOR a scăzut, însă IRCC a ajuns la o valoare record

Veşti bune pentru românii care au credite în lei...

Energia, călcâiul lui Ahile al Europei / Foto: Freepik
Foto: Pexels.com

Tinerii îngroaşă rândurile şomerilor

În trimestrul III al anului 2025, rata de ocupare a...

Wall Street. Foto: Freepik.com
Sediul Băncii Centrale Europene / Foto: BCE / Flickr
Foto: Freepik.com
Grecia
BVB
Diana Buzoianu
Banca Europeană de Investiții / Foto: BEI
Acces gratuit la apă potabilă în aeroporturile din România. Ce spune Ministerul Transporturilor - FOTO: Freepik@EyeEm
Se modifică modul de acordare a alocațiilor pentru copii
Angajați

pixel