Consilierul prezidențial rus pe probleme de securitate, Serghei Șoigu, a sosit marți la Phenian cu „instrucțiuni speciale” din partea președintelui Vladimir Putin, urmând să se întâlnească cu liderul nord-coreean Kim Jong Un, potrivit agenției ruse Tass.
Vizita are loc în contextul implementării acordurilor convenite la începutul lunii iunie, în cadrul tratatului de parteneriat strategic cuprinzător semnat anul trecut de cei doi lideri. Tass nu a oferit detalii suplimentare despre conținutul discuțiilor sau despre natura instrucțiunilor transmise de la Kremlin.
Aceasta este a treia vizită a lui Șoigu în Coreea de Nord în mai puțin de trei luni, semnalând o accelerare semnificativă a cooperării diplomatice și în materie de securitate între Moscova și Phenian. Colaborarea bilaterală s-a intensificat în ultimii doi ani, inclusiv prin sprijinul militar oferit de Coreea de Nord Rusiei în războiul din Ucraina.
O investigație Reuters a dezvăluit că regimul lui Kim a furnizat milioane de obuze de artilerie și mii de soldați pentru efortul de război al Rusiei.
În acest context, Kim Jong Un și-a reafirmat „sprijinul necondiționat” față de politicile Moscovei, în ciuda îngrijorărilor exprimate de oficiali sud-coreeni și occidentali, care suspectează că Phenianul ar putea primi în schimb tehnologie militară avansată și asistență economică din partea Rusiei.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministerul Finanțelor...
Alocațiile pentru copii rămân...
Persoanele asigurate în baza...
Campioană de un deceniu la...
O icoană pictată de Nicolae Grigorescu în tinerețe a...
Bursa de Valori Bucureşti a înregistrat săptămâna aceasta creșteri importante
Luca, Petru și Matei își împart piața patiseriilor.
Piața imobiliară din România...
Reguli noi, controale extinse și deduceri limitate:...
Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...
Primăriile pot lua împrumuturi...
Analiza publicată de DCBusiness...
Guvernul clarifică acordarea...
Acțiunile Oracle au scăzut cu...
O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...
Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...
Sistemul energetic românesc...
Leul a avut o evoluție relativ...
Electrificarea liniei ferate...
Dumitru Chisăliță: „Sancțiunile...
Generația Z cumpără cel mai...
Bruxelles pregătește o...