Ce formulare se depun la ANAF la începutul lui iulie
Contribuabilii înregistrați în scopuri de TVA trebuie...
"O masă de aer polar arctic va afecta şi zona ţării noastre. În aproape toată ţara vorbim de nopți şi dimineți foarte reci, a anunțat Elena Mateescu, directorul Agenției Naționale de Meteorologie.
Potrivit spuselor sale, ”până sâmbătă când este în vigoare avertizarea meteorologică ce vizează întreaga ţară vorbim de temperaturi care în zonele depresionare pot coborî până la -18 grade, iar în restul zonelor mai joase de relief inclusiv zona litoralului -4, -5 la nivelul minimelor.
Şi maximele diurne nu vor fi pozitive în următoarele zile. Vorbim de valori care la scara întregi ţări să se situeze în general de la -8 până la -4 grade Celsius”, a spus Elena Mateescu la Antena3.
De noul val de frig nu scapă nici zona litoralului, dar nici Capitala unde, potrivit directorului ANM, vor fi valori de temperatură ”de -6, iar posibil vineri şi sâmbăta dimineață în zona preorășenească să înregistrăm -9, -10 grade Celsius.
Este posibil să se amplifice şi senzația de rece pentru că şi intensificările de vânt cu maxime la rafală între 55-65km/h ne vor face să simțim regimul de temperaturi mult mai coborât”.
Citește și Îngrijorare privind Cernobîl. Sistemele de monitorizare au încetat să mai funcționeze
Citește și Alertă la Cernobîl. CNCAN, intervenţie despre nivelul de radiaţii
Se pare însă că la sfârșitul săptămânii situația se schimbă. ”De duminică observăm un alt regim de nuanțe în regimul de temperaturi care să ne ducă la valori pozitive de până la 8 grade Celsius, iar la mijlocul săptămânii viitoare la 15 grade Celsius.
La București cel puțin în următoarele dimineți vorbim de vreme geroasă. Spre sfârşitul săptămânii -9, -10 grade Celsius", a spus Elena Mateescu, director ANM.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Contribuabilii înregistrați în scopuri de TVA trebuie...
Autoritatea de Supraveghere...
Vremea provoacă meteorologii și...
Banca Națională a României a...
Dragoș Pîslaru, noul ministru...
Agenția Națională de...
Ecommerce Europe cere acțiuni...
Trei din patru români (74%) se...
Cazinourile online au devenit o...
Numărul ambalajelor cu sigla...
Capitala şi 12 judeţe din sudul şi vestul ţării se vor...
Piaţa de capital din România a...
Unitatea 2 a CNE Cernavodă a...
Cod galben de furtuni în...
Bursa de Valori Bucureşti a...
Întâlnire a premierului Ilie...
Grupul Schwarz, proprietarul...
Bruxelles-ul deschide...
Prof. univ. dr. Nicolae...
Atenție la apeluri înșelătoare: Escrocii se dau drept...
Donald Trump a comparat...
Leul s-a depreciat miercuri, 25...