Dosarul Epstein. CEO-ul gigantului portuar din Dubai a demisionat
Sultan Ahmed bin Sulayem, unul...
Luni, rubla a atins minimul săptămânii trecute de 93 de unități pentru un dolar, în timp ce piața rusă s-a redeschis după atacul armat de vineri seară din apropierea Moscovei.
Rubla rusească a fost totuși susținută de prețurile ridicate ale petrolului și de plățile de taxe de la sfârșitul lunii.
Este zi de doliu național pentru Rusia în urma evenimentului care s-a soldat cu circa 150 de morți. Autoritățile rusești au pus sub acuzare patru bărbați care au deschis focul în sala de concerte de lângă Moscova vineri seară, în cel mai sângeros atac din interiorul Rusiei din ultimele două decenii.
Luni dimineața, rubla a rămas neschimbată față de dolar, la 92,81 unități, după ce a coborât la minimul săptămânii în primele tranzacții. Inițial pierduse 0,1%, ajungând la 100,36 unități față de euro și de asemenea pierduse 0,3% față de yuan.
Investitorii au reacționat vineri, de asemenea, la menținerea a ratei dobânzii la 16%. Banca Rusiei a avertizat că presiunea inflaționistă rămâne ridicată și că vor fi menținute condițiile monetare stricte pentru o perioadă lungă de timp pentru a încerca să readucă inflația la ținta de 4% stabilită de bancă.
Țițeiul Brent, un reper global pentru principalul export al Rusiei, a crescut cu 0,4%, la 85,76 dolari pe baril.
Rubla ar trebui să fie susținută în această săptămână și de taxele de sfârșit de lună, în urma cărora, de obicei, exportatorii convertesc veniturile în valută pentru a plăti obligațiile locale.
Indicii bursieri ruși au fost mai mici la începutul acestei săptămâni. Indicele RTS, denominat în dolari, a scăzut cu 0,5%, la 1.107,0 puncte. Indicele rusesc MOEX, bazat pe ruble, a fost cu 0,4% mai mic, la 3.259,5 puncte.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Sultan Ahmed bin Sulayem, unul...
Secțiunea 2 a Autostrăzii...
Ministerul Transporturilor a...
Lista bunurilor cu risc fiscal...
Guvernul a decis instituirea...
România, prin Compania...
Halftime show-ul de la Super...
Secretarul de stat american...
Valentine’s Day 2026 marchează cea mai scumpă Zi a...
Premierul Ilie Bolojan a...
Guvernul pune pe masa publică...
Patronatul Tinerilor Întreprinzători din România (PTIR)...
Leul a încheiat săptămâna aproape neschimbat în raport...
Grupul TUI, unul dintre liderii...
Autoritatea de Supraveghere...
Creșterea economică modestă a...
Piața auto din România a...
România susține eliminarea...
Kathy Ruemmler, unul dintre cei...
Statul își extinde arsenalul de...
Ministerul Transporturilor a...
Piața gazelor din România intră într-o zonă de risc...