Rubla rusească a atins cel mai scăzut nivel din ultimele șapte săptămâni

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Rubla s-a depreciat din nou Sursa: Peri Scope / Flickr
Rubla s-a depreciat din nou Sursa: Peri Scope / Flickr
Moneda rusească s-a prăbușit luni, scăzând sub 99 față de dolarul american, ajungând la un minim al ultimelor șapte săptămâni, în ciuda perioadei fiscale favorabile de la sfârșitul lunii. Totuși rubla a rămas sub presiunea excedentului de cont curent în scădere al Rusiei.

Rubla a scăzut, mai întâi, sub 100 față de dolar la jumătatea lunii august, forțând Banca Centrală a Rusiei să majoreze de urgență rata dobânzii cu 350 de puncte de bază și determinând autoritățile să discute posibilitatea reintroducerii controalelor pentru a susține moneda.

La ora 11.50, astăzi, rubla s-a depreciat cu 0,8% față de dolar, ajungând la 98,78, atingând anterior 99,1225, cel mai slab punct de la 15 august, scrie Reuters.

Deprecierea rublei față de euro este de 0,6% pentru a se tranzacționa la 103,94 și de 0,4% față de yuan.

"Împreună cu datoria guvernamentală, a crescut presiunea asupra rublei, care în această săptămână este posibil să ia din nou cu asalt pragul de 100 față de un dolar, iar dacă se menține în jurul acestui nivel, atunci ar putea urma un alt val de creștere accelerată a prețurilor", a declarat economistul de la CentroCreditBank, Evgeny Suvorov.

"Banca centrală trebuie să mute rata la 15%, dar mai sunt încă patru săptămâni până la ședința consiliului de administrație. Iar panica pe piață poate începe în orice moment...".

Presiunea inflației va forța Banca Centrală a Rusiei să mai efectueze cel puțin o majorare a ratei dobânzii în acest an, potrivit unui sondaj Reuters realizat săptămâna trecută, în timp ce slăbiciunea persistentă a rublei se numără printre factorii care limitează perspectivele de creștere pe termen lung ale Rusiei.

Analiștii se așteaptă ca banca centrală să majoreze ratele la 14% la ședința din 27 octombrie și ca ratele de două cifre să rămână până în 2025.

Rubla a urmat un curs turbulent de la invadarea Ucrainei de către Rusia, prăbușindu-se până la un minim record de 120 față de dolar în martie anul trecut, înainte de a-și reveni la un maxim al ultimilor șapte ani câteva luni mai târziu, susținută de controalele de capital și de creșterea veniturilor din exporturi.

Rubla a pierdut acum sprijinul plăților de impozite de la sfârșitul lunii, care de obicei determină exportatorii să convertească veniturile în monedă străină pentru a plăti obligațiile locale.

Țițeiul Brent, un reper global pentru principalul export al Rusiei, a crescut cu 0,6%, la 92,76 dolari pe baril.

Indicele RTS, denominat în dolari, a scăzut cu 0,1%, la 1.006,2 puncte. Indicele rusesc MOEX, bazat pe ruble, a fost cu 0,7% mai mare, la 3.155,2 puncte.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Salariu / Foto: pexels.com
Economii. Sursa: Freepik.com
Declaratia Fiscala Unica. Foto: AI Freepik.com
Intrarea în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
Daniel Dăianu / Foto: ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO

Afaceri cu ”aromă” de profit. O nouă nișă de lux în România

Industria aromatizării spațiilor – o nișă puțin...

Sef. Sursa: Freepik.com
Fermier face curat într-o cocină / Foto: Freepik
Sofer. Freepik.com
Foto: Oana Pavelescu
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Contabilitate / Foto: Freepik
Pensii private
Românii pot își pot accesa ăpropriile dosarele electronice de sănătate
Garda de Mediu / Foto: GNM

Arderi ilegale. Prima operațiune cu drone în Sintești, Ilfov

Garda de Mediu lansează prima acțiune cu drone împotriva...

RCA
Mihail Hodorkovski la Kiev, în 2014
Tren Coradia de la Alstom / Foto: Alstom
Radu Burnete
Foto: Pexels.com
Lingouri de aur
Foto: Pexels.com
Freepik.com
Petrol / FOTO: Freepik
Oameni pe strada / Foto: Freepik
Bani. Freepik.com
Fondul Monetar Internațional / Foto: Banca Mondială / Flickr

FMI taie drastic prognoza de creștere a economiei României

FMI a revizuit în scădere estimările privind evoluția...

Guvern. Foto: Mihai Ciobanu
Schimb valutar / Foto: Unsplash

Curs BNR. Leul stabil iar aurul urcă la un nou maximum

Leul s-a menținut stabil marți, 14 octombrie, în fața...

Contor pentru energie electrică

pixel