ANRE: obligațiile locatarilor și asociațiilor privind detectoarele de gaze
Verificările și reviziile...
Ministrul german de finanțe, Olaf Scholz a declarat că Parlamentul german trebuie să decidă în zilele următoare cum să finanțeze măsurile continue pentru a atenua impactul pandemiei coronavirusului, răspunzând la întrebarea dacă așa-numita ”frână a datoriei” (plafon al datoriei) trebuie suspendată anul viitor.
Social-democratul, care este candidatul partidului SPD ca succesor al cancelarului conservator Angela Merkel, la alegerile naționale din acest an, a fost întrebat dacă plafonul împrumuturilor ar trebui suspendat pentru al treilea an consecutiv.
"În zilele următoare va trebui să decidem foarte concret cu privire la modul în care ne confruntăm cu noile provocări", a declarat el joi pentru Deutschlandfunk, relatează Reuters.
„Suntem foarte bucuroși că avem un sistem de sănătate bun. Ar fi o nebunie să tăiem din zona aceasta.
„Și ar fi greșit din punct de vedere economic să adoptăm politici de austeritate și să reducem investițiile. Deci, întrebarea este cum mobilizăm fondurile de care avem nevoie pentru a avea o cale bună de creștere și pentru a promova coeziunea socială ", a adăugat el.
Citește și: România iar nu-și face temele. Planul PNRR e ca și inexistent. În balanță, peste 30 de miliarde €
Bundestag a aprobat un buget uriaș pentru 2021
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Verificările și reviziile...
Ministrul Finanțelor, Alexandru...
Regimul fiscal aplicabil...
Grupul Electrica a demarat...
S&P Global Ratings a tăiat, printr-o acțiune...
Un incendiu de proporții a...
După un deceniu de planuri...
Guvernul modifică regimul de...
Allianz-Țiriac anunță, într-un...
Lucrările de reparație pentru reluarea alimentării cu...
Compania ArcelorMittal a...
Banca Națională a României...
Compania Distrigaz Sud Rețele...
Leul s-a menținut stabil față...
Explozia de azi dintr-un bloc...
Agenția Națională de...
ANAF a publicat clarificări...
Când piețele încep să nu mai aibă încredere în monede,...
CNAIR a anunțat că portalul...
Agenția Națională de...
Cei doi preşedinţi au avut,...
Producția internă de gaze naturale a scăzut, iar...
Contribuabilii, în multe cazuri, întârzie cu depunerea...