Periodic, înainte de virarea fiecărei tranşe de bani, autorităţile actualizează lista beneficiarilor. Asta înseamnă că persoanele care nu au primit până acum cardurile sociale "Sprijin pentru România" din cauză că fie aveau venituri mai mari decât limita maximă, fie nu îndeplineau alte criterii, vor primi cardurile imediat ce devin eligibili, adică se încadrează în toate prevederile legale. În rândurile de mai jos găsiţi condiţiile legale pe care trebuie să le îndepliniţi pentru a vă număra printre cei care vor primi cardurile sociale.
***
Primele trei tranşe din anul 2023 au fost acordate în lunile februarie, aprilie şi iunie. Cum sprijinul se acordă o dată la două luni, urmează ca, până la jumătatea lunii august (de regulă aşa au fost alimentate cardurile până acum) să intre pe carduri încă 250 de lei. Mai sunt de distribuit, în anul curent, alte două tranşe, în octombrie şi decembrie.
În total, pentru anul 2023, sunt acordate şase tranşe a câte 250 de lei.
Sprijinul material acordat pe baza tichetului social pe suport electronic are o valoare nominală de 250 lei și se acordă o dată la două luni. Sumele acordate pot fi utilizate în termen de 12 luni de la data fiecărei alimentări.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Datele publicate de INS arată...
Putin: SUA fac „eforturi...
Cursul valutar anunțat de Banca...
În şedinţa de joi a Guvernului...
Guvernul modifică programul de...
Guvernul pregătește adoptarea...
Bursa de Valori București a deschis joi în scădere pe...
România poate evita recesiunea...
Camera de Comerț și Industrie a...
Creșterea salariilor brute...
Deficitul de cont curent al...
Guvernul vrea să elimine...
Guvernul României are joi pe...
Primul ministru al României a...
Cifra de afaceri din industrie a crescut în luna iunie...
Creşterea economică a României...
Bursele mondiale ating...
PNL avertizează asupra unei...