Ştirile dimineţii. Informaţii cheie la început de zi

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Foto: pexels.com
Foto: pexels.com
Grupaj de ştiri. 

Adrian Negrescu: Inflația și stagnarea economică împing România într-o criză profundă

În cadrul emisiunii „Totul despre bani”, analistul economic Adrian Negrescu a oferit o analiză detaliată a contextului economic dificil prin care trece

România, evidențiind efectele inflației galopante și modul în care mediul de afaceri resimte stagnarea economică. Inflația ridicată, lipsa de măsuri eficiente și creșterea prețurilor la produsele de bază afectează profund puterea de cumpărare a românilor și îngreunează activitatea companiilor din diverse sectoare.

Pensiile militare. Schimbare majoră în Parlament a Legii 223/2015, pentru eliminarea inechităţilor - Document

A fost depusă la Senat o propunere legislativă pentru completarea Legii nr.223/2015 privind pensiile militare de stat.

Bursele scad, aurul atinge un nou record, prețul petrolului crește. ANALIZĂ

Până miercuri, când Rezerva Federală (FED) a Statelor Unite va anunța prima reducere a ratei dobânzilor de politică momentară, eveniment așteptat cu sufletul la gură de piețele mondiale, investitorii vor încerca să joace cartea prudenței. 

Până atunci, bursele vor încerca să reziste oricărei tentații de creștere abruptă și nejustificată sau de scădere drastică și greu de recuperat. Astăzi, în primele ore de tranzacționare piețele europene au deschis fără chef, fără vlagă, cu minus 0,14% la Paris, minus 0,17% la Londra și minus 0,31% la Frankfurt. Poate este încă efectul dimineții de luni, perioadă confirmată de studii drept una dintre cele mai neplăcute a săptămânii. Rămâne de văzut. 

Ajutorul de încălzire pentru iarna 2024-2025. Cum se acordă și cine beneficiază

Guvernul României a anunțat continuarea sprijinului acordat pentru încălzirea locuinței în iarna 2024-2025, prin reînnoirea cardurilor de energie.

Acest sprijin acoperă costurile pentru energie termică, gaze naturale, energie electrică, combustibili solizi sau petrolieri.

Românii dezavantajaţi de noua lege a pensiilor. Negrescu: Vor avea pensii cu cel puțin 30% mai mici

După două săptămâni de la aplicarea noii recalculări a pensiilor, care a adus mâhnirea multor seniori, o mare parte dintre ei, printre cei mai vulnerabili, apele sunt departe de a se fi calmat. Rămân unele nelămuriri.

Luni au ieșit în stradă pensionarii cu dizabilități pentru a cere justificări pentru care pensiile le vor fi diminuate între 40% și 80%, conform spuselor Danielei Tontsch, președinta Consiliului Național al Dizabilității din România.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Contabil
Reguli noi pentru transportatori
Tractorist / Foto: Freepik
Portul Constanța
Spațiu / FOTO: Wikipedia

Spațiul devine din ce în ce mai aglomerat pentru Elon Musk

Rețeaua de comunicații Starlink, deținută de miliardarul...

Starlink / Foto: Starlink / Flickr

Kievul spune că lucrează la o ”alternativă” la Starlink

Într-o mișcare strategică complexă, Starlink a devenit...

Euro / sursa foto: Freepik.com
Fabrică auto / FOTO: Freepik
Alibaba
Bună dimineața!

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre examenul scris pe care ar urma să-l susțină...

Bani
Friedrich Merz / FOTO: Wikipedia

Germania: Conservatorii în frunte. AfD, scor istoric

Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...

Muncitori montează panouri solare pe acoperișul unei case / Freepik
Sebastian Burduja / FOTO: Gov.ro
Germania / FOTO: Unsplash
Meta
Consultând evoluția bursei / FOTO: Freepik
Santorini / FOTO: Freepik

La Santorini pământul s-a mai calmat. Ce spun specialiștii

Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică

Dispreț total
comertul online - FOTO: Freepik@narawit_sukkasemsakorn
Volodimir Zelenski Ursula von der Leyen / Foto: president.gov.ua

Cum vor europenii să-l ajute pe Zelenski în fața lui Trump

Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...

Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
BMW electric
munca la gri - FOTO: Freepik@creativeart
Javier Milei
starlink - FOTO: Freepik@alicephoto

Țara care plătește abonamentul Starlink pentru Ucraina

Care este țara europeană care plătește abonamentul...

Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...

Este o veste bună pentru cele doua banci

pixel