Raportul Draghi. Energia, marea problemă a Europei. Soluțiile propuse
Europa se confruntă cu o criză...
Numărul joburilor disponibile pentru bugetari a crescut cu 33% față de aceeași perioadă a anului trecut, potrivit datelor Jobradar24.ro.
Cel mai mare angajator public a fost sistemul de învățământ, care a generat o treime din totalul posturilor disponibile. Pe locul doi s-a situat sistemul de sănătate, cu 271 de poziții deschise în spitale și clinici, urmat de Guvern, care a scos la concurs aproape 200 de locuri de muncă.
„2025 a început cu îngrijorări în sectorul bugetar, mai ales după ce au fost anunțate reduceri de personal în anumite instituții. Cu toate acestea, educația, sănătatea, Ministerul de Interne și Apărarea au fost exceptate de la aceste măsuri, iar bugetul salarial pentru angajații de stat a crescut cu 1% față de anul trecut”, a explicat Bogdan Badea, CEO eJobs.
Bucureștiul, în topul angajărilor la stat
La nivel național, cele mai multe angajări în sectorul public s-au făcut în București (160 de joburi), urmat de Cluj (59), Iași, Constanța și Prahova. La polul opus, județele cu cele mai puține posturi scoase la concurs au fost Ialomița, Covasna, Bihor, Arad și Mureș, fiecare cu mai puțin de 10 poziții deschise.
Majoritatea locurilor de muncă au fost destinate candidaților cu studii superioare, în timp ce 175 de posturi au fost pentru muncitori fără studii avansate (blue collar) și 130 pentru joburi care combină munca de birou cu activități practice (grey collar).
Privatul domină în continuare piața muncii
Deși statul a oferit aproape 900 de joburi în ianuarie, companiile private au avut o ofertă mult mai generoasă, cu 23.000 de locuri de muncă disponibile pe eJobs.ro. Cele mai căutate domenii au fost retailul, serviciile, industria alimentară, call center/BPO, turismul și transportul/logistica.
În prezent, 1,3 milioane de români lucrează la stat, reprezentând 23% din totalul angajaților din România, în timp ce sectorul privat are 4,2 milioane de salariați. Deși statul a fost considerat mereu un angajator stabil, tinerii par tot mai interesați de locurile de muncă din mediul privat, unde oportunitățile sunt mai diverse și salariile mai competitive.
În acest moment, pe eJobs.ro sunt disponibile 23.000 de locuri de muncă pentru candidați din toată țara.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Europa se confruntă cu o criză...
O evoluție zbuciumată a...
Modificări care se regăsesc în celebra ordonanță-trenuleț.
Experții au analizat evoluțiile ulterioare ale acestei...
Ultima rundă de vânzări organizată de belgienii de la De...
Ce a declarat un reprezentant al diplomației de la...
Un nou raport alarmant al Comisiei Europene.
Prețul aurului a atins un nivel...
Un adevărat simbol al Italiei,...
Acțiunile CoreCivic Inc și GEO...
Grupaj de ştiri.
Ministrul Energiei, Sebastian...
România este o țară sigură și stabilă politic și...
Florin Barbu, ministrul Agriculturii, a discutat marţi...
Banca Națională a României a...
Șeful AIEA avertizează asupra riscului unui accident...
Spania reduce săptămâna de lucru la 37,5 ore fără...
Marcel Boloş, ministrul...
Cutremurele zguduie Santorini: sute de oameni evacuați...