România are nevoie de cofinanțare de 250 mil. euro pentru 2,4 mld. euro fonduri UE
România are nevoie urgentă de o...
Miniștrii Energiei din cadrul Grupului celor șapte (G7) au convenit marți să pună capăt utilizării cărbunelui în producția de energie "în prima jumătate a anilor 2030", potrivit unui comunicat oficial.
Drept urmare, înțelegerea a inclus un obiectiv alternativ de eliminare treptată a centralelor electrice pe bază de cărbune "într-un termen compatibil cu menținerea la îndemână a limitei de creștere a temperaturii de 1,5°C, în concordanță cu traiectoria net-zero a țărilor".
Aceast termen a fost decis pentru a acorda un spațiu de manevră Germaniei și Japoniei, ale căror centrale pe cărbune produc mai mult de un sfert din totalul energiei electrice, au declarat surse diplomatice pentru Reuters.
În acest sens, Germania a înscris în legislația sa un obiectiv final de închidere a centralelor pe cărbune până cel târziu în 2038, în timp ce Japonia nu a stabilit o dată.
Acordul privind cărbunele marchează un pas important în direcția indicată anul trecut de summitul COP28 al Națiunilor Unite privind clima, de a elimina treptat combustibilii fosili, dintre care cărbunele este cel mai poluant.
Italia, Statele Unite, Marea Britanie, Franța, Germania, Canada și Japonia au declarat, de asemenea, că recunosc faptul că reducerea veniturilor din energia rusească este esențială pentru a sprijini Ucraina și au promis să lucreze la tranziția către renunțarea la importurile de gaze rusești.
Cu toate acestea, ele nu au convenit asupra unei poziții comune cu privire la potențiale sancțiuni privind gazele naturale lichefiate (GNL) rusești.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
România are nevoie urgentă de o...
Guvernul a aprobat, în ședința...
Statul schimbă regulile pentru...
Prețul energiei electrice crește din nou iar România se...
Programul „Rabla Auto 2025”,...
Franța suspendă platforma Shein...
Luptă acerbă între Novo Nordisk...
Leul urcă ușor în fața euro și dolarului, dar aurul...
Bursa de Valori București...
Guvernul României a adoptat,...
ROBOR face un pas înapoi, IRCC...
Asociaţia Română a Magazinelor Online (ARMO) estimează...
România, printre puținele state...
Președintele Camerei de Comerț...
Iarna vine cu o factură mare pentru şoferi.
Pe masa Executivului se află...
Aurul revine în lumina...
Fiscul clarifică tratamentul...
BNR avertizează că un document fals care poartă sigla...
ANAF schimbă regulile pentru...
Românii cheltuiesc tot mai mult...
Patru firme înrudite au creat un circuit economic fals...