Telescopul James Webb a descoperit o planetă imposibilă

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Telescopul James Webb / FOTO: Wikipedia
Telescopul James Webb / FOTO: Wikipedia
Telescopul NASA a descoperit imagini încă necunoscute ale planetei Wasp-107b, sugerând temperaturi ridicate și mirosuri ciudate.

Wasp-107b se află la 200 de ani lumină distanță, în constelația Fecioară. Este foarte mare, dar și foarte ușoară, iar ultimele date trimise de telescopul James Webb i-a luat, pur și simplu, prin surprindere pe specialiști, după cum scrie The Guardian. De ce? Pentru că din fotografiile primite se vede că plouă cu nisip. 

Într-adevăr, telescopul a detectat nori de nisip şi de silicat - acele minerale al căror schelet este format în principal din tetraedre de siliciu şi oxigen - şi probabil temperaturi calificate drept "toride". De asemenea, această planetă ar fi măturată de vânturi violente și învăluită în miros de dioxid de sulf. Astronomii europeni au publicat studiul în revista Nature la începutul lunii noiembrie. Primul autor al studiului, profesorul Leen Decin (de la Institutul Catolic din Louvain), amintește: „Cunoașterea noastră despre celelalte planete se bazează pe ceea ce știm despre Pământ”.

Mai mult de 1000 de grade?

Planeta a fost descoperită recent, în 2017, în momentul în care astronomii au detectat o scânteie ce apărea periodic în vizorul telescopului. Potrivit estimărilor experților, masa lui Wasp-107b ar fi similară cu cea a lui Neptun, dar de dimensiuni echivalente cu ale lui Jupiter. Cele mai recente observații dezvăluie prezența vaporilor de apă și a dioxidului de sulf, care ar da un miros „de chibrit ars”. Dacă atmosfera sa ar prezenta ceva similar cu ciclul apei de pe Pământ, de data aceasta ar fi un ciclu de nisip care oscilează între starea solidă și cea gazoasă.

Ar exista, de asemenea, temperaturi de aproximativ 1000 °C, dar atunci când vaporii de silicat s-ar ridica, ar forma granule în momentul răcirii, lăsând astfel loc unor granule microscopice de nisip. Mai degrabă denși, acești nori de praf cad în straturile inferioare ale atmosferei. Clasificat drept „praf nebun” de către autorii studiului, aceste particule de nisip coboară foarte repede, cu „câțiva kilometri pe secundă”. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Cumpărături / Foto: Freepik
Tineri / Foto: Freepik
Razboiul comercial SUA-China / Foto: Freepik
Cosmin Marinescu
Steve Witkoff și Marco Rubio
Donald Trump și Xi Jinping, în timpul summitului din 2019 din Japonia
Produse cu marca Rapid, pe site-ul Trendyol
Prudență / FOTO: Freepik

Atenție! Războiul comercial este departe de a se fi încheiat

Acțiunile americane au înregistrat câștiguri în...

Distracție în Maramureș, la Borșa / FOTO: Facebook
Bursa diamantelor de la Anvers, Belgia
Freepik.com
Carrefour Baneasa, închis de ANPC / Foto: Crișan Andreescu
O femeie la cumpărături / Foto: Freepik

Oficial, inflația scade. Neoficial, tot mai greu cu banii

Inflația anuală a coborât în martie 2025 la 4,86%, dar...

De ce se concentrează Donald Trump doar pe bunuri?

De câteva zile, tarifele vamale zguduie piețele bursiere...

Știrile dimineții
Foto: Freepik.com
Freepik.com
Freepik.com
Foto: Freepik.com
Freepik.com
Cosmin Marinescu
Foto: Freepik.com
Panouri solare / Foto: Unsplash
Foto: Freepik.com
Freepik.com
Lingouri de aur / sursa foto: Freepik.com

pixel