Teodorovici abordează un ton tăios: Miniștrii să facă ce și-au asumat

Autor: Matei Ion
Data actualizării:
Data publicării:
Eugen Teodorovici
Eugen Teodorovici
Ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, preşedinte executiv al PSD, a declarat sâmbătă că miniştrii trebuie să facă lucrurile pe care şi le-au asumat, adăugând că nu va fi "niciun fel de îngăduinţă" şi că aceştia vor avea "o viaţă grea". 

Eugen Teodorovici a participat la conferinţa de alegeri a organizaţiei PSD Mureş alături de preşedintele PSD, premierul Viorica Dăncilă, şi secretarul general, Mihai Fifor. 

"Trebuie să schimbăm şi noi unele lucruri în felul nostru de a fi şi în partid. (...) La nivelul guvernării, fiecare ministru, (...) colegii mei miniştri o să aibă din nou... Bine aveau viaţa grea şi înainte (...) Ca preşedinte executiv, am această obligaţie faţă de dumneavoastră, de partid, faţă de Guvern, faţă de ţară să fim intransigenţi cu ai noştri, cu noi. Miniştrii îşi asumă anumite lucruri, trebuie să le facă la ziua şi la ora la care şi-au asumat acest lucru. Nu trebuie să avem niciun fel de îngăduinţă pentru cineva care vrea să fie ministru. Asta dacă înţeleg ce înseamnă funcţia de ministru. Este o funcţie nobilă. Ar trebui să înţelegem fiecare dintre noi ce înseamnă această funcţie. Să ai onoare pentru întregul tău neam. (...) E cam greu, dar se lucrează în acest sens şi sper să avem şi efecte imediat. Altfel, vor veni alţii care vor înţelege acest lucru", a afirmat Teodorovici la conferinţa de alegeri. 

Eugen Teodorovici spune că își dorește "o schimbare agresivă” în administrație

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ROBOR

Ce se întâmplă cu ratele românilor la final de an

Dobânzile din piața monetară interbancară au rămas la...

Ce riscă firmele de stat care nu își aprobă bugetele la timp

Guvernul introduce un instrument de presiune directă...

Alexandru Nazare / Foto: gov.ro
Liberty Galați, fostul Sidex
ANAF / Foto: DCBUsiness
Lingouri de aur, argint și cupru
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Ministerul Finanțelor

Execuția bugetară pe 11 luni: deficit de 6,4% din PIB

Execuția bugetului general consolidat s-a încheiat, după...

Oameni pe stradă / Foto: Oana Pavelescu
Volodimir Zelenski în timpul discuțiilor cu Donald Trump la Mar-a-Lago
Schimb valutar. Freepik.com
Autostradă în șantier
Fabrică / Foto: Freepik
Testul rachetei de croazieră strategică cu rază lungă
Bani / FOTO: Freepik
Bani
Foto: Freepik.com
Banca Centrală a Austriei
Codul fiscal. Foto: AI - Freepik.com
Mașini în trafic
Centrală pe cărbune / sursa foto: Freepik.com
Harta Europei. Foto: Freepik.com
Foto: Pexels.com
Freepik.com
O combină recoltează grâu / Foto: Freepik
CE oltenia

Atac cibernetic asupra Complexului Energetic Oltenia

Activitatea Complexului Energetic Oltenia (CEO) a fost...

Benzinarie. Foto: Freepik.com
Dunare
Jeffrey Epstein și Leslie Wexner (dr) / Foto: DoJ

pixel