Ucraina, avertizată de FMI: Altfel nu mai primiți NIMIC

Autor: Delia Gheață
Data publicării:
Este nevoie de eforturi
Este nevoie de eforturi
O misiune a Fondului Monetar Internaţional a avut discuţii productive cu Ucraina, însă autorităţile de la Kiev trebuie să demonstreze că au făcut progrese cu reformele, înainte ca instituţia financiară să aprobe eliberarea unei tranşe din programul în valoare de cinci miliarde de dolari, anunţat sâmbătă un reprezentant al FMI, transmite Reuters.

Experţii FMI au avut discuţii cu guvernul ucrainean timp de mai multe săptămâni, în condiţiile în care autorităţile de la Kiev erau interesate să obţină o tranşă de 700 milioane de dolari din programul de asistenţă convenit anul trecut. Discuţiile s-au concentrat pe subiecte precum întărirea guvernanţei Băncii Naţionale, îmbunătăţirea cadrului legislativ şi de reglementare pentru supervizarea bancară şi consolidarea sistemelor anti-corupţie, precizează FMI.

"Discuţiile au fost productive dar este nevoie de mai multe progrese pentru a susţine finalizarea primei revizuiri a acordului", a declarat şeful rmisiunii FMI din Ucraina, Goesta Ljungman. "Discuţiile vor continua", a adăugat Ljungman.

La începutul acestei luni, guvernatorul Băncii Naţionale a Ucrainei, Kyrylo Shevchenko declara că Ucraina se aşteaptă să primească în acest an de la FMI trei tranşe în valoare totală de 2,2 miliarde de dolari.

Citește și SCANDAL în Cehia legat de vaccinuri. Unii vor să facă bani

În luna iunie a anului trecut, FMI a aprobat un program în valoare de cinci miliarde de dolari pentru susţinerea economiei Ucrainei şi a eliberat o primă tranşă de 2,1 miliarde dolari. Eliberarea unor noi tranşe au fost îngheţate din cauza ritmului lent al reformelor în Ucraina. De asemenea, FMI este preocupat şi de decizia din luna ianuarie a guvernului ucrainean privind reintroducerea subvenţiilor la gaze naturale pentru consumatorii casnici.

Acordarea altor ajutoare internţionale, inclusiv din partea Uniunii Europene, sunt condiţionate de progresele Ucrainei în cadrul acordului cu FMI. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Dragos Anastasiu / Foto: gov.ro
Contabilă la calculator / Foto: Freepik

RO e-Factura a devenit obligatorie pentru aceste entități

RO e-Factura devine obligatorie pentru ONG-uri și...

Alexandru Nazare
ANAF

ANAF urmează să aibă un nou șef

Adrian Nicușor Nica a fost desemnat pentru a prelua conducerea Agenției...

Bancnote
Noile telefoane Nothing
Bogdan Ivan și partenerii kazahi
Bursa de Valori București
Registrul Auto Roman
Ciprian Tătărușanu și Alin Dobre
George-Sergiu Niculescu
Foto: Freepik.com
Stradă din București, noaptea / Foto: Lawrence Krowdeed / Unsplash
Banca Națională a României

Cât aur şi valută are Banca Naţională în rezerve

La 30 iunie 2025, rezervele valutare la Banca Naţională...

DGAF
Foto: Facebook Finanțe Sed Lex
La birou / FOTO: Freepik
Emmanuel Macron / Foto: Banca Mondială / Flickr
Renault / FOTO: Unsplash

Guvernul prorogă RO e-Factura pentru două domenii economice

Guvernul a adoptat, prin Ordonanță de Urgență, abrogarea...

Freepik.com

ANAF intră şi în cimitire: Fraudă cu monumente funerare

ANAF informează că a identificat o fraudă de peste 1,3...

Strângere de mână / FOTO: Freepik

BBVA nu renunţă la preluarea Sabadell

Grupul bancar spaniol BBVA a anunţat luni că va merge...

Bursa / Foto: Freepik
Protest spontan al unor angajați ai ANAF din Cluj-Napoca
Dragoș Pîslaru

pixel