România, mai aproape de o evaluare pozitivă Moody's
Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, și-a exprimat...
Totuși, alte teme importante, precum evoluțiile din Siria după căderea regimului Bashar al-Assad, reprimarea protestelor pro-europene din Georgia și combaterea dezinformării pe platforme precum TikTok, atrag tot mai mult atenția liderilor europeni.
Luni, 16 decembrie, Consiliul Afaceri Externe (CAE) se va reuni pentru a discuta despre Ucraina, criza din Georgia și situația din Orientul Mijlociu, inclusiv din Siria. Aceasta va fi prima reuniune prezidată de noul Înalt Reprezentant al UE pentru afaceri externe și politică de securitate, Kaja Kallas, și va include o intervenție a ministrului ucrainean de externe, Andrii Sibiha, prin videoconferință.
UE ia în calcul măsuri împotriva Georgiei, în urma reprimării protestelor pro-UE, iar situația din Belarus, înainte de alegerile din 2025, se află de asemenea pe ordinea de zi. În Orientul Mijlociu, UE intenționează să colaboreze cu noile autorități siriene pentru furnizarea de ajutor umanitar, în timp ce sprijinul pentru Ucraina se extinde la livrări de sisteme de apărare, muniții și sprijin energetic pentru sezonul rece.
Consiliul European din 19-20 decembrie va aborda teme cheie precum sprijinul pentru Ucraina, situația tensionată din Orientul Mijlociu și consolidarea rolului UE pe scena internațională. Liderii vor discuta, de asemenea, despre migrație, schimbările climatice și reziliența în fața crizelor, evaluând progresele în implementarea măsurilor convenite anterior.
În paralel, Parlamentul European, reunit la Strasbourg, va dezbate dezinformarea pe rețelele sociale și riscurile pentru integritatea alegerilor, va acorda premiul Saharov și va analiza relațiile UE-Regatul Unit și UE-Elveția.
Aceste reuniuni marchează sfârșitul unui an plin de provocări geopolitice, plasând UE în centrul unor discuții strategice privind viitorul Europei și poziția sa pe scena globală.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, și-a exprimat...
Deputatul ucrainean Andrii...
Luni, de la ora 19:00, Guvernul...
CNAIR anunță că emiterea...
Guvernul adoptă Pachetul II de...
PPC Energie a venit cu o...
Uniunea Europeană pregătește un...
Ministerul Investițiilor și...
BNR a publicat astăzi noile...
DCBusiness a consultat...
Deficitul bugetar s-a ținut...
Decizia CFR SA de a anula zeci...
Ministerul Mediului, Apelor și...
Economia Coreei de Nord a bifat în 2024 cea mai...
Confederația Patronală...
Pregătiți portofelul, pentru că...
ASF a scos la concurs postul de...
Guvernul a adoptat joi, 28...
Într-o perioadă în care...
Ministerul Finanțelor a...
România trăiește sub semnul...
CFR SA a emis o nouă notificare...