Programul Noua Casă 2025. Cătălin Leonte (FNGCIMM): Marele avantaj este avansul cerut
Cătălin Leonte, directorul...
„Sper că mă înşel. Instinctul îmi spune că vom lupta în 2025”, scrie Michael Minihan, generalul al Forţelor Aeriene, într-o notă internă, a cărei autenticitate a fost confirmată vineri, de Pentagon pentru AFP, potrivit News.
Preşedintele Xi Jinping „are atât o echipă, un motiv, cât şi o oportunitate pentru 2025”, a spus generalul, asigurând că alegerile din Taiwan din 2024 îi vor oferi liderului chinez un „motiv” să acţioneze.
Cursa pentru Casa Albă, programată în acelaşi an, va oferi Chinei o „Americă distrasă”, apreciază el. În această notă, el cere trupelor sale să se antreneze în luptă, printre altele, mergând la poligon pentru a trage la ţintă.
China consideră Taiwanul drept una din provinciile sale
În august, China a efectuat exerciţii militare majore în jurul Taiwanului, o demonstraţie de forţă fără precedent, ca răspuns la vizita pe insulă a lui Nancy Pelosi, pe atunci preşedintele Camerei Reprezentanţilor.
China consideră că insula, cu o populaţie de 24 de milioane de locuitori, este una dintre provinciile sale şi nu este mulţumită de apropierea din ultimii ani între autorităţile taiwaneze şi Statele Unite, care au oferit sprijin militar împotriva Beijingului timp de câteva decenii.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Cătălin Leonte, directorul...
În contextul în care dolarul este în scădere accentuată...
Ministerul Energiei a lansat în...
Uniunea Europeană încearcă să...
Ministrul Energiei, Sebastian...
A doua putere economică mondială își propune să domine...
În deșertul arid al Arizonei,...
Ele tronează, impunătoare, în...
Linia ar urma să lege capitala, de pe malul estic al...
Fondul Monetar Internațional...
Capitala Italiei a fost...
Cătălin Leonte, Director...
Ultimele date publicate de...
Este singura țară din G7 care a înregistrat o recesiune...
Statul a aprobat vânarea a peste 34.000 de căprioare...
Grupaj de știri.
Recent, a intrat în vigoare o...
Ministrul Finanțelor, Tanczos...
Au fost înregistrate și creșteri importante.
Când principalul negociator comercial al Japoniei s-a...
Președintele Statele Unite...
Leul s-a menținut stabil față...
Un prim test are loc la Osaka.
Prețurile la cupru au scăzut...
Un studiu elaborat de...
Care este concluzia unui studiu realizat pe această temă...
Este vorba de politica monetară...
Republicanii din Congresul...