Reuniunile Băncii Mondiale s-au încheiat fără nici un răspuns clar
Majoritatea participanților au...
Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, şi prim-ministrul kazah, Alikhan Smailov, au semnat un acord în acest sens în marja conferinţei mondiale COP27 privind clima care are loc în Egipt.
Acordul urmăreşte să garanteze aprovizionarea cu anumite materii prime şi să dezvolte lanţuri valorice pentru hidrogen şi baterii produse în mod durabil.
Uniunea Europeană este în căutarea de noi parteneri economici în contextul în care crizele globale recente au arătat în mod clar cât de dependente sunt statele Uniunii Europene de lanţurile de aprovizionare ale anumitor ţări.
Pandemia a scos la iveală că UE depinde în mare măsură de China, în timp ce invadarea Ucrainei de către Rusia a demonstrat dependenţa Uniunii de Rusia în domeniul energetic.
În următoarele şase luni, UE va lansa proiecte comune cu Kazahstanul în domenii precum procesele de minerit şi rafinare durabile.
"Voi încheia trei acorduri aici, la acest COP27, pentru hidrogen verde, de exemplu cu Namibia şi cu Egipt", a declarat von der Leyen într-un interviu acordat postului de televiziune german RTL/ntv.
Hidrogenul este considerat ecologic dacă este produs cu energie electrică regenerabilă, notează dpa.
La sfârşitul săptămânii trecute, Comisia Europeană a informat că sunt în curs de dezvoltare parteneriate cu Indonezia, Vietnam, Senegal şi India.
Lumea, în pragul unei "sinucideri climatice colective", avertizează șeful ONU
"Omenirea are de ales: fie cooperează, fie piere. Este fie un pact de solidaritate climatică, fie un pact de sinucidere colectivă", a declarat Antonio Guterres în fața a aproape 100 de șefi de stat și de guvern reuniți la Sharm el-Sheikh. Potrivit spuselor sale, totul a devenit urgent, ceea ce înseamnă că trebuie exercitate presiuni maxime pentru ca țările lumii să-și intensifice lupta împotriva încălzirii globale, în ciuda "policrizei" care le acaparează atenția: de la războiul din Ucraina, criza energetică și alimentară, la inflația galopantă, recesiunea iminentă etc.
Climatul este "problema definitorie a timpului nostru" și ar fi "inacceptabil, scandalos și autodistructiv" să o trecem "în planul secund" al preocupărilor noastre, a insistat Guterres.
Tărâm al suferinței
"Lumea a devenit un tărâm al suferinței", a venit în completare gazda summitului, președintele egiptean Abdel Fattah al-Sissi, referindu-se la efectele catastrofale tot mai vizibile ale încălzirii globale: inundații devastatoare, valuri de căldură și secete care distrug culturile. "Nu este timpul să le punem capăt?” Însă angajamentele actuale ale țărilor sunt departe de obiectivele Acordului de la Paris din 2015, piatra de temelie a diplomației climatice. Și anume, menținerea încălzirii globale "cu mult sub" 2°C față de era preindustrială și, dacă este posibil, la 1,5°C.
Ultimele "contribuții naționale", în cazul în care ar fi respectate în totalitate, ar lăsa în cel mai bun caz lumea pe o traiectorie de +2,4°C până la sfârșitul secolului, potrivit ONU. Iar în condițiile politicilor actuale, o catastrofă de +2,8°C nu este deloc un scenariu de SF. Simon Stiell, șeful UN Climate, i-a pus, de asemenea, pe politicieni în prima linie, cerându-le să treacă de la declarații publice la acțiune, la fapte. "Responsabilitatea este în mâinile dumneavoastră".
Cancelarul german Olaf Scholz, a cărui țară este acuzată că a relansat o "cursă a gazelor" în Africa pentru a înlocui gazul rusesc, a respins cu fermitate orice "renaștere globală a combustibililor fosili" în cadrul COP.
Un alt motiv de îngrijorare este reprezentat de noile tensiuni dintre cei mai mari poluatori din lume, China și Statele Unite. Președinții lor nu se vor întâlni la Sharm el-Sheikh, dar sunt așteptați să se întâlnească săptămâna viitoare la Bali, în cadrul G20. Șeful ONU le-a cerut acestora să își asume "responsabilitatea specială", iar președintelui francez Emmanuel Macron să fie "cu adevărat la curent" în ceea ce privește emisiile și solidaritatea financiară.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Majoritatea participanților au...
Există însă și o veste mai...
Arieratele bugetului general...
A locui în apropierea familiei...
Tarifele impuse de Donald Trump...
Piețele financiare se tem de un scenariu mai mult decât...
Bursa fascinează la fel de mult...
Vacanțele rimează uneori cu...
Cum să jonglezi între stilul chic și confortul la birou?...
Au fost angate o serie de negocieri.
Toyota Motor a anunțat că...
Privind dincolo de aspectele politice, China este o...
Cătălin Leonte, directorul...
În contextul în care dolarul este în scădere accentuată...
Grupaj de știri.
Ministerul Energiei a lansat în...
Oficialii Băncii Centrale...
Uniunea Europeană încearcă să...
Ministrul Energiei, Sebastian...
A doua putere economică mondială își propune să domine...
În deșertul arid al Arizonei,...
Ele tronează, impunătoare, în...
Linia ar urma să lege capitala, de pe malul estic al...
Fondul Monetar Internațional...
Capitala Italiei a fost...
Cătălin Leonte, Director...
Ultimele date publicate de...
Este singura țară din G7 care a înregistrat o recesiune...
Statul a aprobat vânarea a peste 34.000 de căprioare...