Veşti bune pentru bugetari. Drepturile salariale câştigate în instanţă, acordate unei noi categorii de lucrători la stat

Autor: Mihai Ciobanu
Data publicării:
Calcule / Foto: Freepik
Calcule / Foto: Freepik
Veste bună pentru o nouă categorie de bugetari. 

Ministerul Muncii a pus în transparenţă un ordin privind stabilirea procedurii de efectuare a plății sumelor prevăzute prin hotărâri judecătorești având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din cadrul Ministerului Muncii şi Solidarității Sociale - aparat central și unități subordonate, aferente tranşelor cu data scadentă în anul 2024.

Iată principalele prevederi: 

ORDIN

ART. 1 Prezentul ordin stabilește procedura de efectuare a plăților către personalul din structurile Ministerului Muncii și Solidarității Sociale, a sumelor prevăzute prin hotărâri judecătorești, având ca obiect:

a) acordarea unor drepturi de natură salarială, cu tranșa de plată în anul 2024, în favoarea personalului din cadrul aparatului central și din cadrul instituțiilor din subordinea Ministerului Muncii și Solidarității Sociale;

b) acordarea de daune - interese moratorii sub forma dobânzii legale pentru plata eșalonată a sumelor prevăzute în titluri executorii având ca obiect acordare unor drepturi salariale, cu tranșa de plată în anul 2024.

ART. 2 (1) Plata sumelor datorate în temeiul titlurilor executorii, prevăzute la art. 1, devenite executorii în perioada 1 ianuarie 2024 - 31 decembrie 2024, se va realiza, eșalonat, astfel: 

a) în primul an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plăteşte 5% din valoarea titlului executoriu;

b) în al doilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plăteşte 10% din valoarea titlului executoriu;

c) în al treilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plăteşte 25% din valoarea titlului executoriu;

d) în al patrulea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plăteşte 25% din valoarea titlului executoriu;

e) în al cincilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plăteşte 35% din valoarea titlului executoriu.

(2) Tranşele aferente sumelor prevăzute prin hotărâri judecătoreşti având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din instituţiile şi autorităţile publice, care fac obiectul plăţii eşalonate, conform legii, neplătite până la data de 31 decembrie 2023, se plătesc eşalonat, începând cu anul 2024, în tranşele prevăzute la alin. (1).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Emmanuel Macron / Foto: Banca Mondială / Flickr

Guvernul prorogă RO e-Factura pentru două domenii economice

Guvernul a adoptat, prin Ordonanță de Urgență, abrogarea...

Bursa / Foto: Freepik
Protest spontan al unor angajați ai ANAF din Cluj-Napoca
Dragoș Pîslaru
Gabriel Biriș
„Lo Storto” de la Zaha Hadid, afectat de temperaturi extreme în Italia
Energie / FOTO: Freepik
TVA mai mare, taxe în creștere, consum în picaj!
Președintele Nicușor Dan conduce ședința CSAT
Licitație ANAF pentru lucruri confiscate

OUG adoptată: fără restructurare ANAF pe județe

Guvernul a adoptat luni, 30 iunie 2025, o ordonanță de...

Semiconductori
Agricultură
Miniștrii cabinetului Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Oameni pe stradă
freepik.com
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
ANAF
Freepik.com
Birou
Foto: Pexels.com
Panouri solare / Foto: Unsplash
Foto: Pexels.com
Bursă / FOTO: Freepik

pixel