Vine potopul? Cod portocaliu de inundaţii până joi după-amiaza

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Sunt vizate numeroase cursuri de apă
Sunt vizate numeroase cursuri de apă
După ce ANM a anunțat ploi și vijelii, Insitutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a prelungit avertizarea emisă în ajun. 

Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA) a prelungit avertizarea Cod portocaliu pentru bazinul hidrografic Bârzava, judeţele Caraş-Severin şi Timiş, până joi, 1 iunie, la ora 16:00.

În același timp, codul rămâne valabil și pentru ziua de miercuri pentru anumite sectoare de râuri din bazinele hidrografice: Crişul Alb (judeţele: Hunedoara şi Arad), Arieş (judeţul Alba), Mureş (judeţele: Hunedoara şi Arad), Bega (judeţul Timiş), Timiş, Caraş, Nera (judeţele: Caraş Severin şi Timiş), Gilort - (judeţul Gorj) şi Olteţ (judeţele: Vâlcea şi Gorj).

Tot de miercuri, începând cu ora 13:00 și până la miezul nopții de joi râurile din bazinele hidrografice Pogăniş - afluent al râului Timiş (judeţul Caraş-Severin) şi Bârzava (judeţele: Caraş-Severin şi Timiş) se află sub incidenţa unui Cod galben.

Acesta este valabil în intervalul 31 mai, ora 13:00 - 1 iunie, ora 9:00, şi pe râuri din judeţele Bihor, Cluj, Arad, Hunedoara, Alba, Sibiu, Timiş, Caraş-Severin, Gorj, Mehedinţi, Dolj, Vâlcea, Argeş şi Olt.

"În acest context sunt vizate, în principal, fenomenele de scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide pe râurile mici, cu posibile efecte de inundaţii locale, care se pot produce cu probabilitate şi intensitate mai mare în intervalul 31.05.2023 ora 16:00 - 31.05.2023 ora 22:00, pe unele râuri din judeţele Hunedoara şi Caraş Severin", precizează INHGA.

Citește și Ploi și furtuni în 14 județe ale țării, avertizează ANM

Conform prognozei de specialitate, pe parcursul zilei de miercuri, în intervalul cuprins între orele 12:00 - 20:00, în judeţele Caraş-Severin, Hunedoara, Timiş, Gorj, precum şi în Carpaţii Occidentali şi în vestul Carpaţilor Meridionali, va fi în vigoare Codul portocaliu de averse torenţiale. Potrivit estimărilor, cantităţile de apă vor fi, pe alocuri, de 40 - 50 l/mp, cantităţile fiind semnalate în intervale scurte de timp, de până la trei ore.

De asemenea, în de la ora 11:00 și până la 23:00, va intra în vigoare o atenţionare Cod galben de instabilitate atmosferică temporar accentuată, ceea ce înseamnă că vor exista descărcări electrice, averse torenţiale, grindină, intensificări ale vântului şi posibil vijelii. Aceste fenomene se vor înregistra în Banat, sudul Crişanei, vestul Transilvaniei, Oltenia şi la munte. Este posibil ca, în intervale scurte de timp, cantităţile de apă să atingă  20 - 25 l/mp, izolat de peste 30 l/mp.... Citește mai departe AICI

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...

Contor electric
Este o veste bună pentru cele doua banci
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup
Donald Trump / FOTO: Wikipedia

Air Force One: Donald Trump "nu este mulțumit" de Boeing

Termenele de livrare care ar putea determina...

Elon Musk

Trei scenarii pentru Elon Musk: Un exercițiu de imaginație

Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...

007 / FOTO: Wikipedia
Completare document / FOTO: Freepik
Fermieri
santorini - FOTO: Freepik@saralaphotography94

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini....

Satelit / FOTO: Freepik
slow shopping - FOTO: Freepik
Știrile dimineții / Foto: Freepik

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

O selecție a celor semnificative informații ale zilei...

Construirea Zidului Berlinului, 1961 / Foto: Arhiva Națională a Germaniei
Litoralul românesc
Recoltarea ceții
Foxconn
Donald Trump / Foto: Casa Albă

Tarife, dobânzi, criptomonede, pariul pe Trump se clatină

La o lună după începutul celui de-al doilea mandat al...

Are cineva nevoie de un cutit de 150.000 de dolari? VIDEO

Un cuțit de 150.000 de dolari ar putea părea pentru unii...

Bursa de Valori București
Oameni pe stradă

pixel