Amenzi uriașe pentru angajatorii care nu respectă aceste reguli

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Un act normativ care clarifică lucrurile
Un act normativ care clarifică lucrurile
Angajatorii care nu respectă prevederile legale privind munca suplimentară vor plăti amenzi mai mari, după ce, miercuri, Camera Deputaţilor a adoptat un proiect de lege în acest sens, potrivit unui comunicat al fundaţiei Friedrich Ebert Stiftung România. 

Amenda prevăzută de modificarea legislativă este cuprinsă între 1.500 şi 3.000 de lei pentru fiecare angajat identificat ca prestând muncă suplimentară. Până în prezent, amenda prevăzută de Codul Muncii era cuprinsă între 1.500 şi 3.000 de lei, fără ca legea să aibă în vedere o corelare a cuantumului amenzilor cu numărul de ore suplimentare sau numărul de angajaţi care efectuează ore suplimentare.

Aplicarea unei amenzi de maximum 3.000 de lei în cazul unor companii care practicau pe larg munca suplimentară peste limita prevăzută de lege nu producea un efect disuasiv, având o valoare modică în raport cu veniturile companiilor.

Conform datelor European Working Conditions Survey (EWCS) din 2016, citate în cercetarea menţionată, peste 35% din angajaţii români muncesc mai mult de 40 de ore pe săptămână, situându-se pe locul trei din Uniunea Europeană, după Republica Cehă şi Grecia şi peste media europeană de 23%.

Citește și Codul rutier. Noile obligații pentru șoferi, bicicliștii și cei cu trotinete

Orele suplimentare afectează viaţa personală şi familială a individului prin simplul fapt că reduce timpul petrecut alături de familie şi implicare scăzută în dezvoltarea copiilor. Mai precis, probabilitatea este de 0,70 ori mai mare pentru persoanele care lucrează suplimentar faţă de cele care nu au un astfel de program să nu fie satisfăcuţi cu viaţa în familie.

Efectele expunerii angajaţilor la activitatea de muncă suplimentară activează un lanţ întreg de efecte adverse în urma insatisfacţiei cu munca şi familia, epuizării profesionale, adicţiei faţă de muncă şi stării de bine: abandon, absenteism, depresie, accidente la locul de muncă şi suicid, mai spun reprezentanţii fundaţiei. Totodată, studiul arată că orele prelungite la locul de muncă influenţează numărul de concedii medicale, ceea ce scade productivitatea cu 2% pe sectoarele industriale (auto şi construcţii nave) şi textile.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Inspecție fiscală / Foto: Freepik
Justiție
Lucrări de canalizare
ANAF / Foto: Oana Pavelescu
Ștefan Nanu, Alexandru Nazare, Alexandru Petresci și Radu Hanga
Ghișeu / Foto: Freepik
Montare de panouri solare / Foto: Freepik
Spital / Foto: Freepik
Urs pe șoseaua Transalpina
Podul Băneasa
Furtună / Foto: MTI
Irigații / Foto: Freepik
O femeie vorbește cu un angajat al unei benzinării / Foto: Freepik
Minitari / Foto: Laurentiu Turoi / MApN
Camp petrolier / Foto: Freepik
Centrala nucleară de la Ostrovet, Belarus
Date ROBOR și IRCC
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Alexandru Nazare, ministrul de Finanțe
Administrator de firmă / Foto: Freepik
Programul Rabla
Magazin Loro Piana
Factură energie electrică
Amazon Iași
Clădire cu risc seismic

pixel