Schimbare majoră în Codul fiscal: Dispar o serie de obligații
Se taie contribuții! Guvernul elimină o parte din taxele...
Şeful diplomaţiei ungare a afirmat că "ExxonMobil poate schimba furnizarea de energie în Europa. Cu toate acestea, compania americană ar trebui să ia decizia finală privind investiţia."
"Dacă nu va face acest lucru până în septembrie, atunci voi fi nevoit să închei un alt acord pe termen lung cu Rusia" a adăugat acesta.
Consorţiul americano-austriac ExxonMobil şi OMV deţine dreptul de a extrage zăcămintele de gaze naturale din Marea Neagră aparţinând României. Zăcământul este estimat la 42-84 miliarde metri cubi de gaze naturale.
Szijjártó a afirmat că Ungaria trebuie să importe gaze naturale, cantitate din care 85% reprezintă consumul gospodăriilor.
Potrivit şefului diplomaţiei ungare "problema este dacă suntem în stare să diversificăm importurile de gaze naturale, iar asta depinde de cei patru aliaţi ai noştri: Croaţia, România, Statele Unite şi Austria".
Construcţia terminalului de GNL din insula croată Krk, a adăugat Szijjártó, ar contribui la diversificarea sistemului de logistică Est-Vest, care a fost dezvoltat în timpul războiului rece când Uniunea Sovietică domina Europa de Est şi Europa Centrală.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Se taie contribuții! Guvernul elimină o parte din taxele...
TikTok a început o amplă...
Wall Street încheie săptămâna...
Companiile de stat intră în...
Veniturile Rusiei din...
UE, în așteptarea unei...
Curs valutar BNR, 11 iulie 2025.
Ford anunţă un program de concedieri voluntare la uzina...
În timp ce România se chinuie...
Piețele financiare au fost...
Câştigul salarial mediu brut în România a scăzut cu...
Sindicaliştii din ANAR protestează, vineri, în faţa...
Ministrul Muncii, Florin...
Ministerul Finanţelor, nou...
UE schimbă strategia: plafon...
Andrei Caramitru trage un...
Infinexa a deschis procedura de faliment pentru compania Blue Air Aviation,...
Consiliul Concurenţei...
Firmele cu afaceri peste 1...
Executivul condus de Ilie...
Piața imobiliară crește cu...