Marcel Ciolacu anunță ce se întâmplă cu TVA-ul pentru gigacalorie

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Sumele diferă în funcție de sursa de încălzire
Sumele diferă în funcție de sursa de încălzire
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat luni că partidele din coaliţia de guvernare vor ca România să aibă până la sfârşitul anului un buget de stat şi că vor veni cu o reducere a TVA la gigacalorie pe perioada iernii.

"Încercăm în acest moment ca până la sfârşitul anului să avem un buget de stat. Ministrul de Finanţe a plecat mai devreme, o să vină cu anumite impacturi pe anumite măsuri şi cred că în cursul zilei de mâine, cel târziu luni, o să terminăm aceste socoteli. Ce este important este că o să venim cu o reducere a TVA la gigacalorie pe perioada iernii, ianuarie, februarie, martie, astfel încât să fie cât mai suportabilă, să rămână 5%", a spus Ciolacu la Palatul Parlamentului după şedinţa coaliţiei de guvernare.

El a adăugat că măsurile care sunt deja în programul de guvernare vor fi aplicate în proiectul de buget de stat şi nu se mai negociază.

Cât va costa întreținerea unui apartament. Cifrele sunt AMEȚITOARE

Nicușor Dan RÂDE în timp ce ANUNȚĂ bucureștenii că urmează o iarnă fără căldură şi apă caldă

Mircea Coșea: Ce facem iarna asta? ”Sistemul va cădea”. Ajungem în sărăcie

"Discutăm şi implementarea, de exemplu, a radarului mărfurilor, paşii de implementare, s-ar putea în anumite zone în maximum şase luni toată lumea să funcţioneze pe factură electronică, în zonele în care exista până acum evaziune foarte mare", a precizat liderul PSD.

Ciolacu a menţionat că s-a mai discutat în şedinţa de coaliţie şi despre o taxă de 1% din cifra de afaceri pentru companiile cu cifra de afaceri de peste 100 de milioane, dar nu s-a luat nicio decizie în acest sens.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Banca Naționala a României
Plajă
Lingouri de aur și argint
Bani
Uzină Ford
Construcții / sursa foto: Freepik.com
Primar cu tricolorul la piept. Foto: AI Freepik.com
Alexandru Nazare
Bani. Foto: Freepik.com

Datoriile firmelor către stat au urcat la 77,8 miliarde lei

Datoriile firmelor către stat au urcat la 77,8 miliarde...

Cu telefonul în mână / FOTO: Freepik

Spotify aproape şi-a dublat profitul în 2025

Spotify a raportat marţi un profit net de 2,212 miliarde...

Euro digital. Foto: Freepik.com
Strângere de mână / FOTO: Freepik
Foto: Oana Pavelescu
Ministerul Finanțelor
Un bărbat își alimentează mașina cu combustibil / Foto: Freepik
Cartofi
Michael Burry
Panouri fotovoltaice / Foto: Freepik

CONFERINȚA "Quo Vadis 2026!" - Ediția a VIII-a

Ediția din 2026 a conferinței Quo Vadis continuă...

Banca Naționala a României

pixel