Noul coronavirus a topit averile miliardarilor britanici

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Pierderi de miliarde de dolari aproape pentru fiecare
Pierderi de miliarde de dolari aproape pentru fiecare
În 2020, pentru prima oară în peste zece ani, cele mai mari averi din Marea Britanie s-au diminuat din cauza pandemiei noului coronavirus, scrie duminică Sunday Times.

Raportul anual privind cele mai mari 1.000 de averi din Marea Britanie, pe care ziarul îl publică anual din 1989, arată că aceste persoane sau familii foarte bogate au pierdut 54 de miliarde de lire sterline (60 de miliarde de euro) în doar două luni. Este pentru prima dată din 2009 când averea cumulată a acestor 1.000 de locuitori bogaţi ai Marii Britanii a scăzut. Peste jumătate din aceştia au fost afectaţi.

Cu o avere estimată la 16.2 miliarde de lire sterline, inventatorul şi industriaşul James Dyson a făcut un salt de pe locul al cincilea pe primul loc al clasamentului. Regele electrocasnicelor profită de performanţele bune ale companiilor sale, dar şi de pe urma dezavantajelor celorlalţi miliardari.

Fraţii Sri şi Gopi Hinduja, aflaţi în fruntea clasamentului în 2019, au căzut pe locul al doilea. Proprietarii conglomeratului indian au avut pierderi de 6 miliarde de lire sterline, cea mai mare scădere din clasament. Averea lor este estimată la 16 miliarde de lire sterline, la egalitate cu cea a oamenilor de afaceri, fraţii David şi Simon Reuben.

Dintre ceilalţi miliardari celebri, magnatul oţelului Lakshmi Mittal a pierdut 4 miliarde de lire sterline şi ocupă poziţia a 19-a în clasament. În 2020, Marea Britanie are 147 de miliardari, cu patru mai puţini decât anul trecut. Londra rămâne capitala mondială a miliardarilor: 89 dintre aceştia au sediul în capitala Regatului Unit.

Citește și Miliardarul care pariază împotriva lui Warren Buffett

"Prima analiză detaliată a finanţelor celor super-bogaţi de la începutul epidemiei COVID-19 sporeşte temerile în privinţa unei recesiuni lungi şi profunde", comentează Sunday Times. Ziarul subliniază că cel puţin 63 din cei aflaţi pe listă, dintre care 20 de miliardari, au solicitat pentru angajaţii lor ajutor din fondurile publice puse la dispoziţie pe durata crizei provocate de pandemie, care asigură angajaţilor 80% din salariu, până la valoarea maximă de 2.500 de lire sterline pe lună.

Carys Roberts, directorul Institutului de Cercetare a Politicilor Publice, s-a declarat indignat de această realitate. "De ce nu au folosit propriile buzunare în loc să ceară familiilor obişnuite să facă acest lucru în locul lor?" a spus Roberts pentru Sunday Times.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Guvernul are buzunarele goale / Ilustrație: DCBusiness
Oameni pe strada / Foto: Freepik
Ministerul Finanțelor
Florin Jianu
Bani. Freepik.com
Proiect / Foto: Freepik
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness

Protest spontan la Consiliul Concurenţei

Protest spontan al angajaţilor Consiliului Concurenţei,...

Freepik.com
Miniștrii cabinetului Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Cumpărături online / FOTO: Freepik
BVB
Birou. Freepik.com
Foto: Pexels.com
Comisia Europeană propune reducerea folosirii gazelor în UE cu 15%
Dolari. Freepik.com
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Daniel Torok
Dragos Anastasiu / Foto: gov.ro
Alexandru Nazare
ANAF

ANAF urmează să aibă un nou șef

Adrian Nicușor Nica a fost desemnat pentru a prelua conducerea Agenției...

Bancnote
Noile telefoane Nothing
Bogdan Ivan și partenerii kazahi
Bursa de Valori București
Registrul Auto Roman
Ciprian Tătărușanu și Alin Dobre
George-Sergiu Niculescu

pixel