”Nu cheltuiți aiurea!” Avertismentul analistului Cristian Pârvan despre cum să reacționeze România la războiul comercial

Autor: Oana Pavelescu
Data actualizării:
Data publicării:
Cristian Pârvan / Foto: Agerpres / Cristian Nistor
Cristian Pârvan / Foto: Agerpres / Cristian Nistor
EXCLUSIV
Analistul Cristian Pârvan a explicat pentru DCBusiness că România nu trebuie să fie vârf de lance în răspunsul UE la tarifele lui Trump.

”Cumpătare și prudență, nu cheltuieli extravagante”

România ar trebui să adopte o atitudine rezervată și calculată în fața tarifelor comerciale impuse de administrația Trump, consideră analistul economic Cristian Pârvan. Într-o declarație pentru DCBusiness, acesta a avertizat că statul român nu își permite să răspundă agresiv sau prin măsuri costisitoare în actualul context bugetar.

”Suntem afectați limitat. Nu are sens să fim în prima linie”

Cristian Pârvan a explicat că, deși România nu este printre cele mai expuse economii la valul de tarife anunțat de fostul președinte american, există riscuri și efecte colaterale care nu pot fi ignorate. Cu toate acestea, reacția României trebuie să fie adaptată la realitățile economice interne:

  • ”România va avea anumite probleme, dar suntem totuși mai puțin afectați decât alte țări. Ca urmare, nu cred că trebuie să fim vârf de lance în acest proces de sancționare sau contramăsuri. Mai degrabă, trebuie să urmărim reacția Uniunii Europene și să ne calibrăm poziția în funcție de interesul comun”, a declarat Pârvan.

”Nici americanii nu s-au decis pe deplin. Să avem răbdare”

Analistul a remarcat că, în ciuda retoricii dure a Washingtonului, există în continuare margini de negociere, iar mesajele oficiale sunt, în mod interesant, temperate. Chiar și șeful Trezoreriei SUA ar fi transmis un îndemn la prudență:

  • ”Mesajul american e: nu vă grăbiți. Să vedem cum decurg lucrurile. Asta arată că nici în SUA nu e totul bătut în cuie și că se mai discută. Iar Uniunea Europeană, deși anunță că este pregătită, nu a venit cu măsuri oficiale”, a precizat Pârvan.

Bugetul României nu suportă ajutoare de stat generoase

Întrebat despre posibilitatea ca România să sprijine prin ajutoare de stat companiile afectate de tarife, Cristian Pârvan a fost tranșant:

  • ”Nu cred că este o soluție potrivită. Reformele merg greu, deficitul bugetar este în creștere, nu în scădere. Nu ne putem permite cheltuieli extravagante, mai ales că nici măcar nu știm cât de afectate vor fi companiile românești”, a subliniat analistul.

”Cumpătare și prudență”

În concluzie, Cristian Pârvan recomandă o atitudine echilibrată, de observare și analiză, în locul unui răspuns pripit:

  • ”Deocamdată trebuie să avem răbdare. Da, bursele au reacționat, dar și ele ponderat. Nici celelalte state nu au venit cu replici bruște, ci s-au oferit să negocieze cu SUA. România trebuie să facă la fel.”

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Planificarea este cuvântul cheie / Foto: Freepik
Un cuplu verifică documente / Foto: Freepik
ANAF

ANAF 2026. Fiscul poate bloca cesiuni ale părților sociale

Transferul părților sociale intră sub reguli stricte în...

Lemne de foc / Foto: Freepik
Românii adora cozonacii

Cozonacul se scumpește cu 12% de sărbători, anunță ROMPAN

Patiserii din România vor scoate pe piață peste șapte...

Uzină auto
Banca Națională a României

Avertisment BNR: Companiile intră în zona roșie

Companiile românești traversează o perioadă critică,...

Măcelar tranșează o bucată de carne / Foto: Freepik
Elon Musk / Foto: Gage Skidmore / Flickr
Sistemul S-500 Prometheus
PNRR
Jeffrey Epstein / Foto: DoJ
Obligații noi pentru companiile private
Barajul Paltinu
Boris Rotenberg

Vila unui oligarh rus, pusă sub sechestru de Finlanda

Autoritățile din Finlanda au pus sechestru pe o vilă de...

Volodimir Zelenski, la Consiliul European
SUA investesc 3,5 miliarde de dolari în sateliți militar
Fibră optică / Foto: Freepik
Nu a fost semnat acordul cu Mercosur

Ce urmează pentru acordul de liber schimb UE–Mercosur

Uniunea Europeană a amânat aprobarea și semnarea...

Ingineri proiectanți / Foto: Freepik
Muncitori / Foto: Freepik
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Freepik.com
Bani / Foto: Freepik
Bani. Freepik.com

pixel