Vești bune pentru fermieri! Parlamentul schimbă regulile pentru banii europeni
O inițiativă legislativă menită...
Venitul mediu lunar generat în sectorul telecom s-a majorat cu 2%, până la 69 lei, a comunicat Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM).
Exprimată în euro, valoarea pieţei de comunicaţii electronice din România s-a situat la 3,5 miliarde de euro, în 2018.
"Calculat per locuitor, venitul mediu lunar generat în sectorul telecom a fost de 69 lei în 2018, cu 2% mai mare faţă de media din 2017, în timp ce venitul mediu lunar per gospodărie a fost de 179 de lei, în creştere anuală cu 1,3%", notează sursa citată.
Conform ANCOM, anul trecut, veniturile din piaţa de internet, fix şi mobil, au avut cea mai bună evoluţie, crescând anual cu 12%, până la 4,8 miliarde de lei, în timp ce veniturile din telefonie fixă au scăzut la 1,5 miliarde lei, un declin de 10% faţă de 2017.
În acelaşi timp, veniturile din servicii de retransmisie TV au crescut cu 0,4%, ajungând la 2,1 miliarde de lei.
Citește și:Licențe 5G. Care sunt companiile cu cele mai mari șanse
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
O inițiativă legislativă menită...
Veşti bune de la BNR privind moneda naţională.
Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a semnat marţi ghidul...
Un nou ordin ANAF a fost...
Santorini revine la viață după...
Lucrările la Magistrala 6 de...
Robyn Denholm, președinta...
ADNOC și OMV fuzionează...
Data de ta martie este una importantă pentru o serie de...
Guma arabică, un ingredient...
Thales depășește așteptările: Profituri în creștere,...
Scăderi pe majoritatea indicilor în prima ședință a...
Ce vrea să discute la Bruxelles...
Euro se apreciază pe fondul...
Nuclearelectrica vine cu detalii.
Grupaj de știri despre ANAF, evoluția euro,...
O tranzacție care ar putea ajunge la 1,5 miliarde de euro.
Curs valutar BNR, 3 martie...
Este vorba despre foarte multe...
Cartelul petrolului a confirmat reluarea treptată a...
O analiză a impactului noilor...