Euronews a fost INTERZIS în această ȚARĂ

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Euronews a fost INTERZIS în această ȚARĂ
Euronews a fost INTERZIS în această ȚARĂ
Canalul de televiziune Euronews şi-a exprimat marţi surprinderea faţă de interzicerea emisiei sale în Belarus, subliniind într-un comunicat că nu a primit o notificare prealabilă, transmite dpa.

"Regretăm profund decizia adoptată de a suspenda, începând de astăzi, transmisia Euronews în Belarus", a indicat un purtător de cuvânt al canalului de ştiri paneuropean.

"Nu am fost notificaţi în legătură cu această decizie şi nici cu motivele ei şi am aflat de ea azi dimineaţă din presă", se arată în comunicat, care menţionează că "Euronews preţuieşte valoarea libertăţii presei şi va face tot ce-i stă în puteri pentru a asigura că publicul său din Belarus poate avea din nou acces în scurt timp, la televizor, la jurnalismul imparţial şi de calitate care îl caracterizează".

Publicul din Belarus poate continua între timp să urmărească Euronews prin intermediul platformelor sale digitale, se mai adaugă în comunicat.

Luni, Ministerul informaţiei de la Minsk a făcut cunoscut că Euronews a fost interzis, după expirarea termenului de autorizare.

Potrivit unor relatări din media, ministerul şi-a justificat decizia de a nu prelungi licenţa prin faptul că Euronews - care are sediul la Lyon, în Franţa - a difuzat reclame în engleză, fără a fi fost traduse în rusă sau belarusă aşa cum ar fi trebuit.

În locul Euronews a obţinut o licenţă canalul rus Pobeda - adică "victorie" -, care va difuza filme despre al doilea război mondial.

De la debutul manifestaţiilor de masă împotriva preşedintelui Aleksandr Lukanşenko, după alegerile prezidenţiale din august anul trecut ce i-au adus acestuia un nou mandat, autorităţile de la Minsk au luat în repetate rânduri măsuri care au afectat libertatea media, mai mulţi jurnalişti fiind arestaţi şi condamnaţi la închisoare.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Codul fiscal se modifică / Foto: Freepik

S-a prelungit termenul de înscriere în REGES-ONLINE

La propunerea Ministerului Muncii, Familiei,...

Rabla 2023. Foto: Pexels.com
Wall Street. Foto: Freepik.com

Cu cât a crescut preţul locuinţelor din Bucureşti

Prețurile locuințelor din Capitală, plus 14% față de...

CE oltenia
Foto: Freepik.com
Teambuilding. Freepik.com
O femeie își alimentează mașina electrică / Foto: Freepik
Horațiu Potra / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Foto: Pexels.com
O persoană completează un formular / Foto: Freepik
Plan cadastral / Foto: Freepik
Napolact
Bogdan Chiritoiu / Foto: Oana Pavelescu
Fusion for Energy (F4E) și centru de cercetare CERN au semnat un acord strategic
Alexandru Nazare
Despădurire / Foto: Freepik
Inflația golește buzunarele românilor / Ilustrație DCBusiness
Dealerii Dacia vor promova noul logo al mărcii de la începutul anului viitor, iar primele mașini care vor primi noua emblemă vor apărea pe străzi din a doua jumătate a anului 2022. 
Bursa de Valori București
Inflatie. Foto: Pexels.com
Documente. Freepik.com
Plata POS. Freepik.com
Unul dintre sediile băncii Unicredit / FOTO: Unsplash

UniCredit, blocată la Roma dar în plin avânt financiar

Grupul bancar UniCredit nu va mai încerca să încheie...

Raiffeisen / Foto: Salech Hcelas

Două bănci occidentale fac profituri record în Rusia

După declanșarea invaziei rusești în Ucraina, statele...

Nimic nu stimulează optimismul investitorilor

pixel