Impozit ZERO pentru acești sportivi olimpici și paralimpici

Autor: Ciprian Dumitrache
Data publicării:
Sportivii care au câștigat medalii pentru Israel la Jocurile Olimpice și Paralimpice nu vor plăti impozit pentru premiile pe care le vor primi pentru realizările lor la Olimpiadă.

Ministrul israelian al finanțelor, Avigdor Liberman a anunțat că toți sportivii care au câștigat medalii olimpice în 2021 vor fi scutiți de la plata impozitului pentru premiile pe care le acordă autoritățile.

La Jocurile de la Tokyo din această vară, Israelul a obținut  două medalii de aur, prin gimnastele Linoy Ashram și Artem Dolgopyat, care au primit fiecare echivalentul în șecheli a 155.000 de dolari. Israelul a mai câștigat o medalie de bronz la Taekwondo, câștigătorul fiind recompensat cu aproximativ 77.000 de dolari. De asemenea, cei 11 membri ai echipei de judo, care au câștigat o medalie de bronz, au fost recompensați fiecare cu 15.000 de dolari. 

Aceleași premii sunt, de asemenea, acordate și medaliaților la Jocurile Paralimpice care sunt în curs de desfășurare.

Până în prezent, sportivii erau obligați să plătească o taxă de 30% pentru premiile lor, noile reglementări privind scutirea fiind în acord cu deciziile luate de recent în Statele Unite, dar și în alte țări, scrie Times of Israel.

„Vara aceasta am fost mândrii de sportivii noștri. Cu toate acestea, nu este suficient doar să ne entuziasmăm și să aplaudăm”, a spus Liberman într-un comunicat.

„Munca grea, orele petrecute pe saltea sau în apă, numeroasele accidentări și momentele de dificile, acestea sunt lucruri pe care publicul nu le vede pe ecran. „Prin urmare, am adoptat astăzi un memorandum pentru modificarea Ordonanței privind impozitul pe venit, care scutește de impozit toate premiile plătite sportivilor pentru câștigarea unei medalii la Jocurile Olimpice și Paralimpice. Acest pas nu este doar pentru ei, ci pentru noi toți”, a adăugat oficialul israelian.

Citește și: PREMIILE promise sportivilor MEDALIAȚI LA TOKYO. Unele țări îi fac MILIONARI

România a recompensat sportivii medaliați la Olimpiada de la Tokyo cu echivalentul în lei: 35.000 de dolari pentru medalia de bronz, 60.000 pentru medalia de argint și 125.000 de dolari pentru aurul olimpic. 

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Criptomonede / Sursa: Pexels
Banca Naționala a României
Panouri fotovoltaice / Foto: Freepik
Cumpărături de Crăciun / Foto: Freepik

Bugetele de sărbători scad în România sub 500 de lei

Românii strâng cureaua de Crăciun: nouă din zece vor...

Adolescenți cu telefoane / Foto: Freepik
Jared Kushner și Donald Trump
Harta Europei. Foto: Freepik.com
BVB
Platforma care forează în zăcământul Neptun Deep / Foto: Romgaz
Contor gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Salariu / Foto: pexels.com
Curier. Foto: pexels.com
Șantier / Foto: Freepik
Foto: Pexels.com
Paris. Foto: Mihai Ciobanu
Casa de schimb valutar: Foto: Oana Pavelescu
Taxe și impozite mult mai mari pe proprietăți din anul 2026
Dumitru Chisăliță / Foto: Cristian Nistor / Agerpres
Traficul online al publicațiilor, afectat de Google
License: e131835bd28ca2c06930711faee9ceb69b

Rolul RMN-ului în monitorizarea afecțiunilor cronice

Afecțiunile pe termen lung schimbă multe lucruri în...

Centrala nucleara. Foto: Pexels.com

Polonia începe lucrările la prima sa centrală nucleară

Polonia va demara lucrările la prima sa centrală...

Leonardo Badea, prim-viceguvernator BNR
Sediul ANRE
Friedrich Merz, Keir Starmer, Volodimir Zelenski și Emmanuel Macron
Stradă din Oslo / Foto: Unsplash
Energie / Foto: Freepik
Reddit / sursa foto: Flickr.com

Reddit introduce noi măsuri pentru siguranța minorilor

Reddit a lansat global noi funcții de protecție pentru...

Incendiu de pădure în Bulgaria / Foto: Protecția Civilă a UE

pixel