BNR anunță un nou maxim pentru aur, în timp ce leul se apreciază ușor față de euro
Curs valutar BNR, 6 octombrie.
"Noi concurăm cu Ungaria şi Bulgaria, iar dacă venim şi în mod populist punem taxe pe afacerile oamenilor, de la impozitul pe cifra de afaceri, la taxa pe stâlp, la preţul acesta foarte mare la energie – cel mai mare din Europa pentru firmele româneşti – îngropăm economia, ne ducem direct spre o criză economică.
Soluţia este să devii atractiv din punct de vedere economic. Gândiţi-vă că Bulgaria intră în zona euro de la 1 ianuarie 2026, va atrage investitori pentru că va intra sub auspiciile Băncii Centrale Europene şi desfăşoară afaceri cu euro, nu cu lei sau cu leva. Riscăm să rămânem irelevanţi la nivel european în ceea ce priveşte investiţiile străine care, să nu uităm, au scăzut cu 30% în acest an.
E un moment foarte important pentru România şi dacă nu eliminăm aceste impozite, nu luăm măsuri pentru susţinerea capitalului românesc, a micilor companii, mi-e teamă că ne ducem spre o criză economică profundă care se va întinde pe foarte mulţi ani de acum încolo", a explicat analistul economic Adrian Negrescu într-o intervenţie la Realitatea Plus.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Curs valutar BNR, 6 octombrie.
România riscă să intre într-o...
Preţul pe KWh pentru...
CEC Bank a fost selectată de...
Start optimist la BVB:...
Vineri, 10 octombrie, este...
Activele fondurilor de pensii...
Banca Naţională a României...
Petrolul vine tot mai mult din...
Datoria administraţiei publice (datoria guvernamentală)...
Valoarea criptomonedei a explodat.
Depozitarul Central va...
Ministerul Agriculturii promite...
Unul dintre cei mai importanți...
Facturile la energie electrică...
Camera Consultanților Fiscali a...
Renault taie din costuri: 3.000...
În spatele celor mai cunoscute...
Uniunea Europeană analizează o...