Parlamentul urmează să adopte o serie de modificări la Legea nr. 349/2002, care includ interzicerea vânzării acestor produse către minori și sancțiuni mai dure pentru comercianții care încalcă noile reguli.
Vapori toxici, efecte necunoscute și un consum în creștere
Decizia legislativă vine în contextul unui raport al Comisiei Europene care arată că vânzările de produse din tutun încălzit au crescut cu cel puțin 10% în cel puțin cinci state membre și că, la nivelul Uniunii Europene, aceste produse au depășit 2,5% din totalul vânzărilor de tutun în retail.
Deși comercializate adesea ca alternative „mai sigure” la fumatul tradițional, cercetările recente contrazic această percepție. Specialiștii în sănătate publică avertizează că vaporii inhalați prin aceste dispozitive conțin peste 20 de substanțe chimice nocive, unele în concentrații mai mari decât în fumul de țigară convențională. Mai mult, unele produse conțin compuși chimici noi, absenți în țigările clasice, cu potențial toxic asupra organismului.
Există deja indicii că utilizarea acestor produse poate afecta sănătatea pulmonară, atât în cazul expunerii directe, cât și indirecte, deși dovezile privind efectele fumatului pasiv sunt încă insuficiente. Cu toate acestea, prezența aburului în spațiile publice este considerată deranjantă pentru mulți cetățeni, ceea ce a determinat legiuitorii să acționeze.
Legea se schimbă: fumatul include și dispozitivele electronice
Prin modificările aduse Legii 349/2002, fumatul este redefinit astfel încât să includă și inhalarea voluntară de vapori din țigări electronice și alte produse care încălzesc substanțe fără ardere și fără fum. Astfel, aceste dispozitive intră sub incidența acelorași reglementări ca și țigările clasice în ceea ce privește utilizarea în spațiile publice.
În plus, se introduce o interdicție clară privind comercializarea produselor din tutun și a celor similare, inclusiv țigările electronice, către persoanele sub 18 ani.
Amenzi de până la 15.000 de lei și închiderea unităților
Noua lege înăsprește și regimul sancțiunilor. Persoanele juridice care încalcă interdicțiile privind vânzarea către minori sau fumatul în spațiile interzise riscă amenzi de:
5.000 de lei la prima abatere
10.000 de lei și suspendarea activității la a doua abatere
15.000 de lei și închiderea unității la a treia abatere
Aplicarea sancțiunilor se va face progresiv, în funcție de recidivă, și are ca scop descurajarea vânzărilor ilegale și a încălcării normelor de protecție a sănătății publice.
România, printre statele care tratează unitar toate formele de fumat
Prin această modificare, România se aliniază tendințelor europene de reglementare mai strictă a produselor din tutun încălzit și a dispozitivelor electronice de fumat. În ciuda marketingului agresiv și a lipsei unor dovezi definitive privind efectele pe termen lung, autoritățile adoptă principiul precauției, în special când vine vorba de accesul minorilor la aceste produse.
Legea urmează să fie publicată în Monitorul Oficial și va intra în vigoare la termenul prevăzut de Constituție.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Renata Kellnerova, cea mai...
România semnează primul...
Dobânzile interbancare cresc...
Țigările electronice și...
Friedrich Merz a fost confirmat...
Banca Națională a României a...
Mattel renunță la estimările...
Bursa de Valori București (BVB)...
Purtătorul de cuvânt al BNR,...
Anunțul privind „retragerea” legendarului investitor...
Deși încă sub nivelul înregistrat la începutul anului...
Autoritățile din România și...
Miliardarul Bill Ackman a făcut...
Ai lăsat geamul de la parter deschis? Știi cine a intrat...
Germania este zguduită de o...
Președintele interimar a semnat...
Un acord fără beneficii...
Decret prezidențial pentru relansarea producției interne.
Pentru a doua lună consecutiv, OPEC+ a decis să...
O tranzacție importantă pentru...
Ministerul Finanțelor a respins...
Preşedintele interimar Ilie...
Azi vă propunem să începeți ziua citind despre Bolojan...
Bursa de Valori București (BVB)...
PSD se retrage oficial din...